ATÉNY, BRATISLAVA. Dva roky mala grécka vláda zoznam svojich občanov, ktorí mali podozrivo vysoké kontá vo švajčiarskej banke HSBC.
Nekonala, aj keď je veľmi pravdepodobné, že majitelia účtov aspoň časť peňazí nezdanili.
Keď teraz magazín Hot Doc zoznam zverejnil, jeho šéfredaktor okamžite stojí pred súdom. Verdikt sa dozvie vo štvrtok. Kostas Vaxevanis sa v Grécku stal symbolom boja za slobodu tlače.
„Ak by sa mal za zoznam niekto zodpovedať pred zákonom, sú to ministri, ktorí ho skrývali. Ja som novinár a robím si len svoju prácu,“ povedal v nahrávke, ktorú poslal Reuters.
Za zverejnenie osobných informácií mu hrozí rok väzenia alebo pokuta 30-tisíc eur.
Grécki politici vysielajú signál, že chcú viac obetí a poctivosti len od ostatných namiesto toho, aby začali sami u seba, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Obama, prepáč
Vláda, ktorá sa napriek tlaku ulice snaží presadiť tvrdé škrty, nerada počúva kritiku. Okrem Vaxevanisa to zistili aj redaktori štátnej televízie Marilena Katsimiová a Kostas Arvanitis.
Fakty
Tajný zoznam
Zoznam klientov švajčiarskej banky HSBC získal jeden z jej počítačových technikov . Keď sa k nemu dostala francúzska ministerka financií Christina Lagardová, poskytla v roku 2010 zoznam Grékov vláde v Aténach. Na zozname je viac ako dvetisíc mien , spolu majú účty vo výške 1,5 miliardy eur.
V rannom vysielaní tvrdili, že bezpečnostné zložky zranili protifašistických demonštrantov a pýtali sa, či preto odstúpi minister pre verejný poriadok Nikos Dendisa.
O prácu dočasne prišli oni, z obrazu ich stiahli. Oficiálnym dôvodom je, že nedali šancu na vyjadrenie ministra.
„Chceli by sme sa ospravedlniť aj Barackovi Obamovi, lebo sme hovorili o americkej prezidentskej kampani a nenapadlo nám zavolať mu,“ reagoval ironicky Arvanitis.
Keď Vaxevanisa po dni vo väzbe pustili, čakalo ho asi 250 ľudí. Dvojicu televíznych redaktorov zas podporili ich kolegovia, ktorí začali štrajkovať.
„Vláda sa cíti neisto. Jediný spôsob, ako môže ľudí presvedčiť o svojich reformách, je nátlak na médiá,“ cituje Guardian Dimitrisa Trimisa z novinárskych odborov.