Miroslava opisuje, ako vyzeral hurikán Sandy na pobreží Marylandu. Bez elektriny i vody ostal v New Yorku skladateľ Peter Breiner.
CHESAPEAKE BAY, BRATISLAVA. Priamo na východnom pobreží prežila hurikán Sandy aj Slovenka Miroslava Longfield.
Tá spolu s americkým mužom a desaťmesačným dieťaťom býva v štáte Maryland v zálive Chesapeake Bay.
„Náš dom je v druhom rade od pobrežia, od mora nás delí asi 30 metrov,“ povedala.
Keď sa po strašnej noci, keď im asi desaťkrát vypadla elektrina, pozrela z okna, uvidela naokolo zatopených susedov. Domy pri zálive boli zaliate až do 1,5 metra od zeme.
„Máme šťastie, že náš dom je na vyvýšenine. Čiže sme ako keby na ostrove, všetko okolo je zaplavené,“ povedala rodáčka z Bratislavy.
S ich domom to začalo lomcovať už v pondelok okolo šiestej večer.
„Domy sú tu konštruované z dreva a plastu. Mala som pocit, že nám odletí plastové obloženie.“ Nevedeli ani, aká vysoká je voda.
„Je to strašný pocit bezmocnosti. Sedíš a nevieš, čo sa na teba valí, lebo si v tme,“ povedala. Susedia jej vraveli, že vlna mala skoro tri metre.
Domáci sú pritom na podobné živly zvyknutí. V roku 2003 tu vyčíňal hurikán Isabel, ktorý bol v tejto oblasti ešte ničivejší.
Krátko po tom nariadili, aby ich stavali pevnejšie a aby prízemie neobývali. Mnohí to však nedodržiavajú. Cez víkend preto susedia sťahovali nábytok na poschodia.
Menej dramaticky prežila hurikán Slovenka Michaela z New Yorku. V Bronxe, kde žije, neboli záplavy ako na dolnom Manhattane.
Tam zase býva slovenský skladateľ Peter Breiner. „Som v bezpečí a takmer suchý. V byte nebudeme mať elektrinu ani vodu pár dní,“ napísal na Facebooku.