BRUSEL. Európska únia v utorok skritizovala spôsob, akým úrady v Kosove narábajú s jej finančnými prostriedkami. Tamojšia vláda je podľa nej stále "nedostatočne efektívna" v zavádzaní demokratických štandardov a boji proti zločinu a korupcii.
Vyhlásenie zverejnil Európsky dvor audítorov (ECA), ktorý sa zaoberá kontrolovaním efektívnosti vynakladania prostriedkov zo spoločného rozpočtu EÚ.
Kosovo dostalo od členských štátov únie v rokoch 1997-2012 až 4,7 miliardy eur na zlepšenie súdnictva a vymožiteľnosti práva.
Bývalá juhosrbská provincia je na počet obyvateľov vôbec najväčším prijímateľom európskej pomoci na svete.
Únia vyslala do Kosova svojich sudcov, policajtov a ďalších celkovo 2000 pracovníkov v rámci misie EULEX krátko po tom, ako Priština v roku 2008 jednostranne vyhlásila nezávislosť od zvyšku Srbska.
Ich hlavnou úlohou je nastoliť v bývalej juhosrbskej provincii právo a poriadok. Európski sudcovia sa zaoberajú najmä kauzami, ktoré pre vysokú mieru korupcie alebo politickú citlivosť nie sú schopné alebo ochotné riešiť miestne inštitúcie.
Úroveň "korupcie a organizovaného zločinu v Kosove" však podľa európskych audítorov zostáva vysoká. To je zároveň hlavný dôvod, prečo sa tam dostatočným spôsobom nedarí nastoliť právo a poriadok, konštatuje sa v správe ECA.