Mnohé informácie o superbúrke Sandy, ktoré kolujú sociálnymi sieťami, nie sú pravdivé.
NEW YORK. Ak chodíte na Twitter, Facebook alebo iné sociálne siete, možno ste zachytili strašidelné fotografie, ako sa New Yorkom preháňajú žraloky, Sochu Slobody splachuje obrovská vlna a ako sa za Empire State Building objavuje oko tornáda.
Mnohé fotografie a informácie sú pri podobných katastrofách falošné, napriek tomu ich často preberajú spravodajské portály.
Stále tie isté fotografie
Na webe Nového Času sa správa o žralokoch stala počas dňa druhou najčítanejšou, hneď za hlavným článkom o superbúrke.
Zábery žralokov v uliciach miest sa pritom objavia vždy, keď príde podobná katastrofa, píše portál Mashable, a upozorňuje na rovnakú fámu, ktorá sa šírila po hurikáne Irene v roku 2011.
Prakticky totožné zábery vtedy odvysielala televízna stanica v Miami.
Vtipy môžu byť nebezpečné
Falošné správy nie sú na internete nič nové. Po smrti Usamu bin Ládina kolovala arabskými médiámi falošná fotografia jeho mŕtveho tela. Keď v Británii prepukli nepokoje, internetom sa začali šíriť informácie, že z miestnej zoo utiekol tiger.
„Čo je horšie, tieto zábery zdieľajú stovky užívateľov,“ píšu britské noviny Guardian. „Hoci sa môžu zdať neškodné, ich zdieľanie môže ohroziť ľudí, ktorí sú v tom čase v nebezpečenstve.“ Ľudia podľa nich môžu nesprávne vyhodnotiť situáciu a začať panikáriť.
Mashable preto urobil zoznam 7 najznámejších falošných fotografií, ktoré sa v súvislosti so Sandy šíria internetom.
Vlny bičujú Sochu Slobody. Autori p oužili plagát z katastrofického filmu Deň po tom .
Zábery žralokov v uliciach miest nie sú po takýchto katastrofách nič výnimočné. Často sa pritom dookola používajú totožné fotografie.
Fotografia je skutočná, ibaže viac ako rok stará. Denník Wall Street Journal ju zverejnil v apríli 2011.