Demonštrácie v Bahrajne naposledy zakázali počas trojmesačného výnimočného stavu, ktorý kráľ Hamád vyhlásil v marci 2011.
MANÁMA.
Minister vnútra šejk Rašíd al-Chalífa povedal, že "opakované zneužívanie" práva na slobodu prejavu a vyjadrenia už viac nemôže byť akceptované. Protesty budú povolené až potom, keď bude bezpečnosť a stabilita dostačujúca na udržanie národnej jednoty, citovala ministra britská spravodajská stanica BBC.
Demonštrácie v Bahrajne naposledy zakázali počas trojmesačného výnimočného stavu, ktorý kráľ Hamád vyhlásil v marci 2011. Demonštranti vtedy okupovali hlavné námestie v Manáme, žiadali viac demokracie a koniec diskriminácie šiitskej väčšiny sunnitskou vládnou dynastiou.
Vtedy zahynulo najmenej 35 ľudí vrátane piatich policajtov, stovky sa zranili a tisíce skončili vo väzení. Odvtedy zomrelo podľa aktivistov ďalších 45 ľudí, toto číslo však vláda spochybňuje. Za posledné dva týždne podľahli dvaja policajti zraneniam, ktoré utrpeli pri zrážkach s demonštrantami v okolí Manámy.
Arabská jar zvrhla autoritárskych vládcov v Alžírsku, Egypte, Líbyi a Jemene, v Sýrii pretrváva občianska vojna. Bahrajnská vládna dynastia šiitské protesty potlačila s pomocou sunnitských saudskoarabských posíl a udržala sa pri moci.