PEKING. Čínski moslimskí separatisti z Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang na severozápade krajiny bojujú proti sýrskej vláde po boku al-Káidy a ďalších extrémistických skupín. Uviedli to v pondelok čínske štátne médiá.
Oficiálne noviny Global Times oznámili, že radikáli z ujgurskej - turkickej - národnostnej menšiny cestujú už od mája do Sýrie, kde sa zapájajú do bojov.
Absolvovali výcvik al-Káidy
Podľa novín skupiny, ktoré sú proti tomu, aby Čína vládla v Sin-ťiangu, organizujú cesty do Sýrie pre svojich členov. Noviny citovali nemenovaného čínskeho protiteroristického predstaviteľa.
Povedal, že separatisti v Sin-ťiangu absolvovali "teroristický výcvik" al-Káidy a vycestovali do Sýrie, aby sa stretli s "džihádistami, ktorí tam už sú a vytvorili skupiny na frontových líniách."
Konkrétne menoval Východoturkestanské islamské hnutie, ktoré Čína považuje za militantnú organizáciu pokúšajúcu sa ustanoviť nezávislý štát Východný Turkestan. V Sýrii údajne pomáhajú al-Káide únosmi a drogovými operáciami.
Uvedenú správu nebolo možné overiť z nezávislého zdroja. Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že správu zaregistrovalo a vyzýva na posilnenie medzinárodnej spolupráce pri kontakte so skupinami v Sin-ťiangu.
Čína sa snaží byť nestranná
Do bojov v Sýrii, ktoré trvajú už 19 mesiacov a o život v nich prišlo vyše 35.000 ľudí, sa zapojil celý rad zahraničných bojovníkov, pripomína agentúra AP.
Čínske ministerstvo súčasne oznámilo, že v utorok navštívi Peking osobitný mierový vyslanec OSN a Ligy arabských štátov pre Sýriu Lachdar Bráhímí.
Hovorca ministerstva Chung Lej podľa agentúry Reuters povedal, že Čína si váži Bráhímího sprostredkovateľské snahy v sýrskej kríze, nepovedal však, s kým sa Bráhímí počas dvojdňovej návštevy v Pekingu stretne.
Čína a Rusko doteraz vetovali tri rezolúcie OSN, ktoré odsudzovali vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada za násilie v krajine.
Čína sa však snaží dokázať svoju nestrannosť v sýrskom konflikte a vyzvala sýrsku vládu, aby rokovala s opozíciou a urobila opatrenia na splnenie požiadaviek na politickú zmenu. Podporila tiež myšlienku vytvorenia prechodnej vlády.
Sýrske lietadlá porušovali prímerie
Sýrske vojenské lietadlá bombardovali povstaleckú baštu na predmestí metropoly Damask aj v pondelok, v posledný deň štvordňového prímeria počas moslimského sviatku obetí (íd al-adhá).
Prímerie celý čas porušovali takisto boje medzi oboma stranami po celej krajine. Agentúru Reuters o tom nformovali opoziční aktivisti.
Lietadlá podľa aktivistov cielili na obytnú oblasť Harat aš-Šwam, len pár kilometrov východne od hlavného mesta Damask, do ktorej sa minulý týždeň pokúšali vtrhnúť sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
"Okolo Harat aš-Šwam sú rozmiestnené tanky, ale nedarí sa im dostať do vnútra predmestia. Pokúsili sa o to aj pred týždňom a bez úspechu," uviedol jeden z aktivistov, ktorý žije v blízkosti oblasti.
Organizácia aktivistov Sham News Network informovala, že lietadlá podnikli nálet aj na farmársku pôdu, susediacu so severnou damaskou štvrťou Barza, a na severosýrske mesto Dajr az-Zaur.
Prímerie počas sviatku íd al-adhá, navrhnuté medzinárodným mierovým vyslancom Lachdarom Bráhímím, malo vstúpiť do platnosti v piatok 26. októbra a malo trvať štyri dni.
Organizácia Spojených národov zatiaľ nemá v pláne vyslať do Sýrie svoje mierové jednotky. Oznámil to v pondelok v Moskve medzinárodný vyslanec pre Sýriu Bráhímí.
Po rokovaniach s ruskými ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom diplomat súčasne vyjadril ľútosť nad tým, že prímerie počas moslimského sviatku íd al-adhá nebolo úspešnejšie. Poznamenal však, že ho to neodradí od snáh nájsť mierové riešenie pre konflikt v Sýrii, ktorý sa za 19 mesiacov vyžiadal už vyše 30.000 obetí.
Sklamanie z nerešpektovania prímeria vyjadril v pondelok v Soule aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý súčasne vyzval vládu i povstalcov na okamžité zastavenie bojov.
Súčasne apeloval na Bezpečnostnú radu OSN a štáty blízkovýchodného regiónu, aby podporili Bráhímího misiu a pomohli mu dosiahnuť obnovenie politických rokovaní o riešení problému v Sýrii.
Turecko opätovalo paľbu zo Sýrie
Turecké delostrelectvo opäť reagovalo na zablúdenú strelu vypálenú zo Sýrie, ktorá v pondelok dopadla do Turecka. Informovala o tom turecká štátna tlačová agentúra Anatólia.
Strela dopadla približne 300 metrov od tureckej pohraničnej dediny Besaslan. Nikto neutrpel zranenia, zničené však bolo elektrické vedenie.
Turecko reagovalo paľbou, informovala agentúra, ale podrobnosti neuviedla.
Ankara podniká paľby ako odvetu na zablúdené strely a mínometné granáty už od 3. októbra, keď strela vypálená Sýriou dopadla na turecké pohraničné mestečko a zabila päť civilistiek.
Sily sýrskeho režimu bojujú proti povstalcom neďaleko mesta Háram v sýrskej provincii Idlib, ktoré leží oproti Besaslanu na druhej strane hranice.