Po sčítaní 15 percent hlasov má strana väznenej expremiérky Julie Tymošenkovej 21,5 percenta.
KYJEV. Ukrajinská vládna Strana regiónov v pondelok ešte pred oznámením konečných výsledkov parlamentných volieb ohlásila svoje víťazstvo.
Podľa čiastkových výsledkov jej dalo hlas viac ako 35 percent voličov a udržala si tak pohodlný náskok pred opozičnou koalíciou uväznenej expremiérky Julije Tymošenkovej, ktorá získala necelých 22 percent.
Na treťom mieste skončili s takmer 15 percentami komunisti a na štvrtom s necelými 13 opozičné hnutie UDAR boxera Vitaljia Klička.
Do Verchovnej rady sa so ziskom viac ako ôsmich percent dostane aj ultranacionalistická strana Svoboda.
Líder Strany regiónov a zároveň súčasný ukrajinský premiér Mykola Azarov dúfa, že jeho hnutiu sa v parlamente podarí získať dokonca väčšinu.
"Ide o prvý prípad v histórii Ukrajiny, keď vládna strana vyhrala parlamentné voľby," cituje tlačová agentúra AFP politológa Mychaila Pogrebynského z Kyjevského inštitútu politického výskumu.
Podobne ako Azarov, aj on očakáva, že zoskupenie prezidenta Viktora Janukovyča bude disponovať parlamentnou väčšinou.
Tymošenková začala protestnú hladovku
Väznená ukrajinská opozičná líderka Julija Tymošenková v pondelok oznámila, že začína držať hladovku.
Chce tak protestovať proti manipuláciám počas parlamentných volieb, v ktorých si vládna strana zabezpečila jednoznačné víťazstvo.
"Oznamujem hladovku, aby som tak protestovala proti falšovaniu volieb," prečítal stanovisko expremiérky pred nemocnicou, v ktorej sa lieči z problémov s chrbticou, jej advokát Serhij Vlasenko.
Podľa jeho slov Tymošenková od pondelňajšieho popoludnia pije iba vodu.
Voliť prišlo 58 percent Ukrajincov
Napriek pomerne dobrým výsledkom prozápadných opozičných strán si Strana regiónov zrejme udrží parlamentnú väčšinu, pretože jej kandidáti viedli v hlasovaniach v jednotlivých volebných obvodoch.
Ukrajinské voľby sa konali na základe zmiešaného pomerného a väčšinového volebného systému: o polovici poslancov rozhoduje hlasovanie voličov za kandidátky strán a druhú polovicu obsadia samostatní kandidáti, ktorí v jednotlivých volebných obvodoch získajú jednoduchú väčšinu hlasov.
Účasť na voľbách dosiahla takmer 58 percent, oznámila volebná komisia, podľa ktorej by oficiálne konečné výsledný mali byť známe najneskôr 12. novembra.
Vitalij Kličko má potenciál v budúcnosti nahradiť väznenú expremiérku Tymošenkovú
Prečítajte si článok >>
Boxer Kličko dostal 12 percent
Po sčítaní vyše 38 percenta hlasov odovzdaných za stranícke kandidátky bola Strana regiónov na prvom mieste zo ziskom 35,78 percenta. Mala by tiež získať vyše polovicu z 225 kresiel určených pre víťazov vo volebných obvodoch.
Tymošenkovej Zjednotená opozícia-Baťkivščyna skončila druhá s 21,45 percenta hlasov. Nasledovali komunisti, tradičný spojenec Janukovyča, s 15,15 percenta hlasov a prozápadná strana UDAR boxera Vitalija Klička s 12,79 percenta.
O najväčšie prekvapenie sa postarala krajne pravicová nacionalistická strana Sloboda s 7,97 percenta hlasov, čo znamená, že bude mať po prvý raz významnejšie zastúpenie v parlamente.
Zvyšok kandidujúcich politických strán neprešiel cez päťpercentný prah potrebný na vstup do parlamentu.
V zahraničí volili nacionalistov
Víťazom volieb do ukrajinského parlamentu vo volebných obvodoch v zahraničí je nacionalistická strana Sloboda.
Po sčítaní vyše 99 percent odovzdaných Ukrajincami žijúcimi mimo vlasti má 23,43 percenta hlasov.
Stranu regiónov ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča volilo 23,42 percenta voličov. Na treťom mieste s 22,14 percenta je Ukrajinská demokratická aliancia za reformu (UDAR), ktorú vedie boxer Vitalij Kličko. Štvrté miesto patrí opozičnému bloku Zjednotená opozícia-Baťkivščyna, ktorý získal 19,85 percenta hlasov.
Komunistov volilo len 3,46 percenta hlasujúcich, ale na Ukrajine sa zásluhou zisku 15 percent voličov bez problémov dostanú do parlamentu.
OBSE: Ukrajinská demokracia utrpela porážku
Pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v pondelok uviedli, že demokracia na Ukrajine utrpela v parlamentných voľbách porážku.
"Vzhľadom na zneužívanie moci a nadmernú rolu peňazí v týchto voľbách sa zdá, že demokratický proces na Ukrajine je na ústupe," povedala špeciálna koordinátorka OBSE Walburga Habsburgová-Douglasová.
Nezvyčajne ostrá správa OBSE uvádza, že voľby do Verchovnej rady charakterizovalo zneužívanie administratívnych zdrojov, nedostatočná transparentnosť financovania kampane a strán a nevyvážené pokrytie médiami.
Podľa organizácie nebol vždy prehľadný ani priebeh hlasovania. "Ukrajinci si zaslúžia lepšie voľby ako tieto," zhodnotila OBCE.