Meno žiadneho podnikateľa neznie z úst českých politikov a štátnych úradníkov častejšie. A nie je to Babiš, ani Dalík.
Naznačím: v 90. rokoch patril medzi úspešných biznismenov, vybudoval skupinu firiem s miliardovým obratom a vlastnil futbalový klub.
Stále nič? Bol to benešovský magnát Miroslav Švarc. Možno i po prečítaní tohto mena veľa ľudí pokrúti hlavou. Aby bolo každému jasné, ide o „švarcsystém“.
Geniálna kľučka
Majiteľ stavebnej firmy dal meno geniálnej kľučke, ktorá za 20 rokov kapitalizmu v Čechách ušetrila českým zamestnávateľom i zamestnancom stovky miliárd korún. A ktorá Česko zaradila medzi krajiny s najvyšším počtom podnikateľov na tisíc obyvateľov.
Nie je za tým zázračná podnikavosť. Ľudia skrátka začali pracovať pre firmy nie ako zamestnanci, ale ako „kontraktári“ so živnosťou.
Štát dlho švarcsystém nepostihoval. Ale v posledných rokoch ministerstvá financií a práce (obe TOP 09) začali jeho protagonistom šliapať na päty. Zamestnávateľom i zamestnancom. Tento rok udelili vyše sto miliónov pokút.
Je to dobre alebo zle? Ťažko povedať. Švarcsystém nie je v princípe správny, je to švejkovina. Zamestnancov zbavuje práv, štát zase preň prichádza o peniaze. V čase ekonomického rastu by ho tolerovať nemal.
Ale za krízy je to švarcsystém, ktorý čiastočne zachraňuje pracovný trh tým, čo by inak spadli do kolónky nezamestnaní.
Živnosť alebo dávky
A štát by mal zvažovať, či je lepšie prižmúriť oči nad „falošným živnostníkom“, než toho človeka živiť sociálnymi dávkami.
Premiér Nečas teraz chce hon na švarcsystém skončiť. Otázne je, či vláda neskončí, kým na to ministra financií Kalouska z TOP 09 prehovorí .