V ukrajinskej metropole len máločo pripomína, že sa tu v nedeľu bude rozhodovať o ďalšom osude krajiny. A že to rozhodovanie je veľmi dramatické.
Programy jednotlivých strán, ktoré sa uchádzajú o priazeň voličov v parlamentných voľbách, naznačujú, že krajina na hranici Európskej únie a Ruska má opäť zásadnú dilemu: bude sa v budúcich rokoch pozerať smerom západným či východným?
Alebo tak, ako dosiaľ, hýbať sa zo strany na stranu a bez veľkého úspechu sa snažiť zavďačiť obom susedom?
Za Juliu sa nehanbia
Krajne znudená blondína si prikryje tvár oboma rukami. „Mňa nefoťte,“ povie nahnevane. Nad hlavou jej veje červená zástava s kosákom a kladivom.
Kúsok vedľa trojice silnejších dám v strednom veku ktosi zakričí: „Ale nás áno, my sa za našu Júliu nehanbíme,“ hrozia päsťou, aby svojim slovám dodali váhu.
Z ich stánku trčí tyč, na jej konci veje rozprávkový portrét bývalej ukrajinskej premiérky Julie Tymošenkovej, v súčasnosti vo väzení. Respektíve v dobre stráženej nemocničnej izbe charkovskej nemocnice.
Stanové mestečko na hlavnej kyjevskej triede Kreščatik zložené zo zafúľaných kioskov akoby pripomínalo zašlú slávu líderky strany Baťkivščina (Vlasť) a oranžovej revolúcie.
Európska únia má v prípade Ukrajiny na výber len dve možnosti. Ani jedna nie je dobrá, píše Miriam Zsilleová
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Armáda päťdesiatničiek
Väčšina ľudí prejde uličkou medzi stanmi s hlavou sklonenou, nevšíma si ani nápisy označujúce prezidenta Viktora Janukovyča za „vodcu mafie“, ani si nevezme agitačný letáčik s výzvou o nutnosti odtrhnúť sa od Ruska a zaradiť sa medzi štáty Európskej únie.
Nemá starenka ich rozdáva s detsky úprimným úsmevom.
„Pred pár rokmi by za ňu položili život,“ povie jedna zo žien sediacich v stánku. I v ostatných stanoch sú ženy okolo päťdesiatky – to je dnes zrejme jadro armády Tymošenkovej.
Okrem stanov opozičnej Baťkivščiny, komunistov a zelených, nič nepripomína zajtrajšie voľby.
Predvolebné bilbordy zanikajú v zmesi reklám na mobilné telefóny, dovolenky v Alpách a tú najluxusnejšiu kozmetiku. Aj v ústrednej volebnej komisii je taký pokoj, ako keby sa malo hlasovať až budúci rok.
Janukovyč si je istý
Favorizovaná Strana regiónov prezidenta Janukovyča na rozdiel od minulých volieb nevyvíja veľkú snahu zavďačiť sa voličom – napokon má k dispozícii štátnu televíziu i ďalšie spriaznené médiá.
Nevidieť však príliš ani rodiacu sa veľkú hviezdu ukrajinskej politickej scény, ktorá z ringu prechádza do boja o niečo komplikovanejšie – majstra sveta v boxe Vitalija Klička a jeho stranu Udar, ktorej skratka znamená aj úder.
Napriek tomu, že o športovcovi s oslnivým úsmevom ľudia vedia a zdá sa, že tí z nich, ktorí sú kriticky naladení voči súčasnému Janukovyčovmu režimu, mu dajú hlas skôr než Tymošenkovej.
Kličko zbohatol fér
Boxer s dobrou povesťou a na rozdiel od Tymošenkovej preukázateľne čestne zarobenými peniazmi tak môže nahradiť charizmatickú vodkyňu i preto, že charizma a fyzické kvality mu rozhodne nechýbajú.
Navyše jeho program je – i keď akosi zjednodušený – podobný tomu, čo presadzovala expremiérka.
Tymošenková včera z väzenia vyzvala, aby ľudia v žiadnom prípade nehlasovali za Janukovyča.
Ten z televíznej obrazovky vyzval občanov, aby k voľbám šli a hlasovali za svoju budúcnosť. Z výrazu jeho tváre bolo vidno, že tým myslí predovšetkým seba a svoju stranu.
„Vy ste prišli na naše voľby?“ čuduje sa právnička Svetlana, ktorá predáva na trhu na námestí Lesi Ukrajinky ryby a kvasené uhorky.
Vraj ich tu predávala už v roku 2004, keď zvíťazili oranžoví demokrati v čele s Juščenkom a Tymošenkovou.
Potom chvíľu dúfala, že sa veci zmenia. Dnes zasa predáva uhorky a voliť už nepôjde.
Autor: Z Kyjeva od našej dopisovateľky Petry Procházkovej