Agentúrnu správu sme rozšírili o článok z tlačového vydania.
RÍM, BRATISLAVA. Viedli proti nemu niekoľko súdnych procesov naraz. Za únik daní, zneužitie právomocí verejného činiteľa či za sex s neplnoletou prostitútkou. Nakoniec ho vždy oslobodili, väčšinou pre nedostatok dôkazov alebo premlčanie.
Trikrát až v odvolacom konaní, keď najprv súd rozhodol o väzení, za mrežami zatiaľ Silvio Berlusconi, najdlhšie úradujúci taliansky premiér od konca druhej svetovej vojny, nestrávil ani jednu noc.
Rozsudok vinný padol aj v piatok . Milánsky súd rozhodol, že Berlusconi má ísť na rok do väzenia. Pôvodne mal ísť na štyri, no pre preplnené väznice mu trest znížili.
Stĺpec vpravo
Bol štyrikrát talianskym premiérom.
Je majiteľom televízneho impéria a 6. najbohatším Talianom.
Forbes odhaduje jeho majetok na 5,9 miliardy dolárov.
Predražené filmy
Dôvodom je krátenie daní v rokoch 1994 až 1999. Jeho mediálny koncert Mediaset vtedy predražene nakupoval práva na americké filmy pre kiná a televízie, spolu za 470 miliónov eur.
Využíval na to niekoľko sprostredkovateľov v zahraničí, ktorých, samozrejme, tiež ovládal Berlusconi.
„S právami sa obchodovalo tak, aby neodôvodnene narástla ich cena, nemalo to žiadny marketingový prínos. Celé to slúžilo len na to, aby stúpla oficiálna cena,“ povedal v rozsudku milánsky sudca.
Slovo má aj ústavný súd
Z každého obchodu si Berlusconi istú časť ulial. Dôležité bolo, že Mediaset potom pred talianskymi daňovými úradmi vykázala vyššie náklady, nižší zisk, a preto platila nižšie dane.
Berlusconi vinu odmieta, na piatkovom pojednávaní sa ani nezúčastnil. „Rozhodnutie ide absolútne proti výsledkom vyšetrovania,“ citoval denník Corriere della Sera jeho právnikov Piera Longa a Niccola Ghediniho.
Či Berlusconi pôjde skutočne do väzenia, je veľmi otázne. Zatiaľ ho tam sudca neposiela, expremiér má dve možnosti odvolania. A pri nich hrozí, že sa čin stane premlčaným, čo sa mu stalo aj v minulosti.
Jeho ďalšou záchranou by mohol byť ústavný súd. Berlusconiho vláda totiž dávnejšie prijala zákon, ktorý dáva imunitu aj členom vlády. Zákon mal vtedy zastaviť procesy proti nemu, čo sa však nestalo.
Ak by ústavný súd Berlusconiho imunitu podporil, pre proces o úniku daní by to síce neznamenalo stopku, no všetky súdne úkony vykonané od roku 2010 by boli neplatné. Teda aj odsudzujúci verdikt.
Aj jeden rok za daňové podvody pre Silvia Berlusconiho je dobrou správou, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Delikvent Berlusconi
Berlusconiho politickí odporcovia sa napriek tomu tešia. „Na každého raz príde. Napriek zákonom, ktoré si Berlusconi nechal schváliť na svoju ochranu a neustálym útokom súdnej moci vyšla pravda na svetlo,“ reagoval podľa denníka la Repubblica líder strany Taliansko hodnôt Antonio Di Pietro, ktorý pred vstupom do politiky pracoval ako prokurátor.
„Oddnes si Taliani môžu zapísať, že súd prvej inštancie považuje Berlusconiho za delikventa.“
Berlusconiho kolega zo strany Ľud slobody prebral rétoriku šéfa. „Rozsudok je dôkazom súdnych útokov proti Berlusconimu. Veríme, že ďalšie pojednávanie ukáže skutočnú pravdu.“
Magnát, ktorý diktoval (ne)vkus Talianom
Príbeh bývalého speváka na výletných lodiach, ktorého polovica Talianska miluje a druhá neznáša, by vydal na dlhú telenovelu plnú sexu, politiky a peňazí.
1. Spevák a predavač vysávačov
Kým sa z neho stal úspešný mediálny magnát, čo z neho načas urobilo najbohatšieho Taliana, sa živil rôzne. Napríklad aj ako spevák v nočných kluboch a na výletných lodiach, predával tiež vysávače.
2. Televízny magnát
Keď sa prepracoval medzi najbohatších Talianov a založil mediálne impérium, začal určovať vkus Talianska. Milióny Talianov sa stali závislými od televíznych šou v jeho médiách, ktoré boli hlavne o polonahých ženách, lacnej zábave, športe (je majiteľom AC Milána) a politickej propagande. Kto sa ukázal v jeho televízii, potom aj niečo znamenal v politike.
3. Sukničkár
Slabosť na ženy ho takmer dostala do väzenia, keď vyšlo najavo, že neplnoletá imigrantka Ruby bola v jeho vile a dostávala od neho finančné dary. Organizoval bungabunga párty, kde mali prebiehať orgie s prostitútkami. Na jeho vile sa slnil aj český expremiér Topolánek.
4. Pán nedotknuteľný
Talianskej politike dominoval 17 rokov, svoj koniec oznámil koncom minulého roka, keď sa talianska ekonomika začala rúcať. Čelil vyše sto súdom, objavil sa na nich asi 2500-krát. Do väzenia ho už posielali trikrát a vždy vyviazol. Dokázal síce šéfovať stabilnej vláde, čo sa opozícii nedarilo, ale vypýtal si za to privysokú cenu, musel odísť z politiky ako skompromitovaný muž, ktorý menil ústavu vo svoj prospech, sudcov označoval za konšpirátorov, kritických novinárov za komunistov.
5. Taliansky sen i mora
Milióny Talianov ho milovali pre jeho charizmu, vášnivé prejavy, úspech aj nekorektné vtipy o opálenom Obamovi na hrane rasizmu. Pre desaťtisíce protestujúcich nahnevaných Talianov či nezávislé médiá bol však skôr dôvodom na zahanbenie.
Mirek Tóda