Tieto prípady však nespadali do jeho kompetencie, a preto ich nemohol riešiť.
Podľa Rumla v tom čase existoval problém medzi ministerstvom vnútra a vojenskou kontrarozviedkou ohľadne úplnosti materiálov, ktoré kontrarozviedka posielala na ministerstvo vnútra a na ich základe boli vydávané lustračné osvedčenia. "Nikde som nepotvrdil, že by som bol vedel o tom, že sa falšovali lustračné osvedčenia," dodal Ruml pre Český rozhlas.
Problém s lustračnými osvedčeniami podľa neho vtedy existoval a minister Langoš o ňom rokoval s vtedajším ministrom obrany Lubošom Dobrovským. Podľa Rumla mal bývalý federálny minister Langoš pripravený návrh, ako riešiť neoprávnené lustrácie, ale neuplatnil ho.
Minister vnútra ČR Stanislav Gross v stredu vyhlásil, že existujú písomné doklady o tom, že Langoš a Ruml boli už v prvej polovici roku 1992 informovaní o neprávom vydávaných negatívnych lustračných osvedčeniach. Podľa Grossa existuje písomné vyjadrenie vysokého pracovníka ministerstva obrany, že o neoprávnených lustráciách informoval aj vtedajšieho Langošovho námestníka Rumla.
Minister Gross informoval, že v rokoch 1991-93 bolo neoprávnene vydaných 117 negatívnych lustračných osvedčení. Niektorí ich majitelia dodnes pracujú v štátnej správe. Ministerstvo začalo preverovať v súvislosti s bezpečnostnými previerkami všetkých asi 150.000 lustračných osvedčení, ku ktorým vtedajšia vojenská kontrarozviedka poskytla podklady. Zatiaľ bolo preverených asi 30.000 vydaných osvedčení. Gross kladie vinu za falošné lustrácie vtedajšiemu rezortu vnútra, čo však Langoš aj Ruml, ktorí na ministerstve pôsobili v rokoch 1990-92, odmietajú. Zodpovednosť podľa nich leží na rezorte obrany.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) pel