Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
TEL AVIV. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa tri mesiace pred voľbami, ktoré by mohol podľa analytikov aj prieskumov vyhrať, spojil s populistickým zoskupením Náš domov Izrael ministra zahraničných vecí Avigdora Liebermana.
Spojenectvo odôvodnili potrebou zjednotiť sa v ťažkých časoch, ktoré čakajú židovský štát.
Vojnový kabinet
Ľavicový denník Haarec, blízky opozícii, v piatok napísal, že Netanjahu rozhodnutím spojiť sa s kontroverzným Liebermanom už uvažuje o vojnovom kabinete.
Izrael niekoľko rokov signalizuje, že jeho trpezlivosť s nikam nevedúcimi diplomatickými pokusmi zastaviť iránsky jadrový program čoskoro vyprší.
Napriek slovám o jednote a sile nie je jasné, či Netanjahuovi spojenie s Liebermanom pomôže. Čísla to zatiaľ nenaznačujú.
Lieberman, ktorý má na krku vyšetrovanie pre korupciu, je problematický aj pre časť voličov premiérovho pravicového Likudu. Považujú ho za rasistu a za muža, co na medzinárodných fórach nevie voliť správne slová.
Lieberman sa „preslávil“ návrhmi, aby izraelskí Arabi prisahali lojalitu štátu, útočí na mimovládne organizácie aj na občiansku spoločnosť.
Anonymné zdroje blízke Liebermanovej strane tiež priznávajú jeho diktátorské maniere.
Šanca pre ľavicu
Analytici vľavo aj vpravo sa zhodujú, že Netanjahu síce môže od Liebermana narodeného v Moldavsku získať časť ruských hlasov, ale zároveň prísť o voličov, ktorí sa identifikujú skôr so stredom politického spektra.
To by mohli využiť ľavicové a stredové strany. Už týždne hovoria o vytvorení superkoalície. Pre ich vnútorné nezhody je však na jej zostavenie príliš krátky čas.
Vedľajším, aj keď pre mnohých Izraelčanov žiaducim výsledkom vytvorenia politického tandemu, ktorý už izraelské médiá pomenoval Lieberman, by mohlo byť oslabenie vplyvu náboženských strán.
Nateraz boli takmer vždy potrebné pri zostavovaní koalícií. A cena, ktorú museli za to zaplatiť sekulárni politici, bola vždy privysoká.