Americký denník New York Times ho nazval najznámejším americkým Indiánom od čias Sediaceho býka a Bláznivého koňa. A nielen preto, že si zahral postavu Chingachgooka, posledného Mohykána v slávnom hollywoodskom filme.
Russell Means (10. 11. 1939 - 22. 10. 2012) bol v istom zmysle jeden z posledných Mohykánov aj v skutočnom živote. Bol jedným z najväčších bojovníkov za práva amerických Indiánov v 20. storočí. Búril sa proti porušeným dohodám, zaberaniu pôdy, viackrát skončil vo väzení.
Means sa narodil v rezervácii jedného z kmeňov Lakotov. Už ako mladík sa zúčastnil okupácie sanfranciského väzenia Alcatraz.
V roku 1972 bol jedným z lídrov Indiánov, ktorí na 71 dní obsadili mestečko Wounded Knee, kde koncom 19. storočia bieli zmasakrovali indiánsku dedinu. Pri zrážkach s políciou zahynuli dvaja demonštranti.
Means vyzýval spolubratov, aby si ctili svoje indiánske dedičstvo (nemal rád termín pôvodní Američania).
Krištofa Kolumba nazýval transatlantickým otrokárom, kritizoval športové tímy, ktoré si do názvov tímov dávali indiánske kmene. Za svoj najväčší úspech považoval založenie Lakotskej republiky v roku 2008. Boj za sebaurčenie doviedol, aj keď bez úspechu, až do OSN.
Jasnú podporu nemal ani medzi vlastnými. Mnohým prekážalo jeho prisilné ego, ktoré sa prejavilo, keď Means napríklad kandidoval do volieb, natočil hudobné albumy či neskôr účinkoval vo filmoch.