PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Pohárik alkoholu na prelome rokov stál severokórejského viceministra pre armádu Kima Čchola život.
Dal si ho totiž počas stodňového smútku, ktorý režim vyhlásil po smrti diktátora Kim Čong-ila, a počas ktorého sa mali všetci vyhýbať zábave. Napríklad alkoholu.
Ani vlas
Fakty
Armáda
Severná Kórea sa postupne vzdialila od komunizmu a premenila sa na vojenskú diktatúru. Krajine de facto vládnu generáli.
V 90. rokoch Kim Čong-il zaviedol do ústavy zásadu armáda na prvom mieste.
Vojaci, ktorých je viac ako milión, majú prednosť aj pri prídeloch jedla, čo ešte znásobuje pravidelné hladomory.
„Nech po ňom neostane žiadna stopa, ani jeden vlas,“ znel vraj príkaz od jeho nástupcu Kim Čong-una. Podriadení to zobrali doslova.
Podľa informácií denníka Daily Telegraph ho postavili na miesto, na ktoré potom namierili mínomety.
Viceminister nebol jediným, čo doplatil na výmenu moci v uzavretom diktátorskom režime.
Podľa juhokórejského poslanca Jun Sang-hjuna čakal podobný osud 31 vysokých štátnych, armádnych a straníckych funkcionárov.
Doplatili na alkohol či sexuálne škandály. Veci, ktoré počas vládnutia zosnulého diktátora neboli pre činiteľov nedotknuteľnej armády problémom.
Mladý Kim však od začiatku svojho vládnutia musel čeliť výčitkám, že je na svoju funkciu ešte mladý. Stále nemal tridsať rokov, pred nástupom nemal veľa skúseností so štátnymi funkciami.
Od začiatku vládnutia sa snažil ukazovať, že je iný ako jeho otec. Predstavil svoju manželku, čo jeho predchodcovia nerobievali, ukázal sa aj na predstavení s Disneyho postavičkami či pri otvorení lunaparku.
Snažil sa tým získať na svoju stranu ľudí, ktorí majú prístup len k oficiálnym médiám. Na armádnych či straníckych funkcionárov, čo sú v tejto vojenskej diktatúre veľmi úzko previazané skupiny, to však zrejme nestačí.
Práve odstránením svojich kritikov by mohol odradiť ďalších funkcionárov od rebélie.
„Zdá sa, že Kim bude vo svojich čistkách pokračovať a bude odstraňovať vysokých funkcionárov, kým si neupevní moc,“ cituje Juna juhokórejský denník Chosun Ilbo.
Ohrozenie života
Niektorí analytici tieto informácie spochybňujú a pripomínajú, že prípady údajne popravených funkcionárov, ktorí sa neskôr objavili na verejnosti, boli už aj v minulosti.
Nepopierajú však, že funkcionárom nebezpečenstvo naozaj hrozí.
„Vitajte v Severnej Kórei, v krajine, kde je príslušnosť k percentu najbohatších vážnou hrozbou pre vaše zdravie,“ okomentoval situáciu pre Foreign Policy John Park z Massachusettského technologického inštitútu.