Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom o 19:06
LONDÝN, BRATISLAVA. Julian Assange sa tým viackrát bránil proti svojmu vydaniu do Švédska. Tvrdil, že nakoniec skončí v amerických rukách na ich neslávnej základni Guantánamo na Kube.
Väzňom tamojšieho zadržiavacieho centra venoval aj epizódu svojej relácie v ruskej televízii Russia Today.
Anatómia beštie
Organizácia WikiLeaks, ktorej Assange stále šéfuje napriek tomu, že nemôže opustiť malú ekvádorskú ambasádu v Londýne, sa najnovšie zamerala práve na Guantánamo a ďalšie americké väznice vo svete.
Začala publikovať prvé z vyše sto tajných alebo obmedzených dokumentov, ktoré majú ukázať porušovanie ľudských práv vo väzniciach počas americkej vojny proti teroru.
Dokumenty sa týkajú zadržiavacích stredísk ako irackej väznice Abu Ghrajb, ale aj amerických vojenských väzníc v Európe. Ide o manuály, ako sa správať k zadržiavaným či ako ich vypočúvať. „Ukazuje to anatómiu beštie, ktorou je zadržiavanie po 11. septembri,“ napísal vo vyhlásení Assange.
„Odhaľuje tmavé miesta, kde právo neplatí, kde zadržiavané osoby môžu zmiznúť bez stopy a americkému ministerstvu obrany to neprekáža,“ dodal.
Šéf WikiLeaks priznáva, že v manuáloch bol na papieri napísaný zákaz fyzického násilia voči väzňom. V jednom z dokumentov z Iraku napríklad podľa Assangea radili používať pri vypočúvaní „lásku zadržaného k rodine, vlasti či kamarátom“.
WikiLeaks do štvrtku poobede zverejnila iba päť dokumentov. Na Guantáname držali 779 ľudí, v súčasnosti je ich tam podľa Reuters 167. Väznicu sa prezidentovi Barackovi Obamovi napriek sľubom zatvoriť nepodarilo.
Schudol a zle vidí
Assange dostal azyl od Ekvádoru a v súčasnosti sa ukrýva na ich veľvyslanectve v Londýne. Ak by ho opustil, policajti by ho hneď zatkli a poslali do Švédska, kde čelí obvineniam zo sexuálnych zločinov.
Na ambasáde za štyri mesiace schudol a má problémy so zrakom. Ekvádor sa v súčasnosti dohaduje s Britmi, či by mohol ísť do nemocnice.
Assange sa bráni vydaniu tým, že by ho Švédi hneď vydali do Ameriky. Podľa austrálskych médií Assangea označovali v dokumentoch amerického letectva ako „nepriateľa štátu“. Do tejto kategórie spadajú aj al-Káida alebo Taliban.