MOSKVA. Spojené štáty budú pokračovať v rozširovaní svojho protiraketového štítu v Ázii vrátane Južnej Kórey, aby čelili možnej raketovej hrozbe z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky.
Informoval o tom americký minister obrany Leon Panetta.
Podľa jeho slov sa so svojím juhokórejským kolegom dohodol na tom, že obe krajiny budú pozorne sledovať vývoj v KĽDR.
"Myslím, že je veľmi jasné, že Južná Kórea a Spojené štáty majú silný kooperačný vzťah, a keď dôjde k provokáciám, budeme spolupracovať a stanovíme, aký druh odpovede by bol vhodný," povedal Panetta po stretnutí so svojím juhokórejským rezortným partnerom Kimom Kwan-činom.
"Čo sa týka budúceho protiraketového štítu, to je oblasť, o ktorej naďalej rokujeme s cieľom zabezpečiť všetku obranu potrebnú na odvrátenie raketovej hrozby z KĽDR," dodal americký minister.
Začiatkom mesiaca Severná Kórea vyhlásila, že územie Spojených štátov je v dosahu jej strategických raketových síl.
V októbri 2006 sa krajina stala ôsmou jadrovou veľmocou sveta, ktorá uskutočnila podzemný test atómovej zbrane.
Hoci sa stal jadrový program KĽDR terčom odsúdenia a sankcií medzinárodného spoločenstva, Pchjongjang trvá na tom, že bude vo svojich kontroverzných jadrových aktivitách pokračovať.
Informácie priniesla tlačová agentúra RIA Novosti.