BAMAKO, BRATISLAVA. Pred domom jedného z členov malijskej hudobnej skupiny Tinariwen, ktorá vyhrala aj prestížnu Grammy, zastavil džíp so siedmimi ozbrojencami so samopalom.
Zachránilo ho, že nebol doma. Jeho nástroje vyniesli von a podpálili. Mesto Kidal, odkiaľ Tinariwen pochádzajú, je totiž na severe Mali, pod kontrolou islamistov.
Drogy sú viac než islam
Novým vládcom územia v púšti, ktoré je od marca tohto roku prakticky nezávislé, nejde až tak o náboženstvo ako o výnosný obchod s drogami.
A aby si udržali vplyv, chcú na svoju stranu získať aj miestnu alKáidu, a preto sa držia prísneho výkladu práva šaría. Po ničení pamiatok, lebo sa vraj rúhajú náboženstvu, chcú zakázať aj hudbu.
„Hudba ovláda život Malijčanov. Od kolísky po hrob, od starodávnych čias po súčasnosť,“ cituje Guardian hudobníka Cheicha Tidianeho Secka. Už to neplatí, sever Mali stíchol.
Nejde len o hudbu, šaríu islamisti zavádzajú do bežného života. Zlodejom utnú ruky, za neveru kameňujú. Ľudí, čo pijú alkohol alebo sú nevhodne oblečení, verejne bičujú.
Nový Afganistan
Pre zvyšok sveta je najväčšou hrozbou to, že severné Mali by sa mohlo premeniť na útočisko teroristov ako Afganistan pod vládou Talibanu.
Aj preto už okolité krajiny pripravujú plán invázie, po ktorej by sa oblasť opäť dostala pod kontrolu centrálnej vlády.
Pomôcť chcú aj Francúzsko a Nemecko, nie však nasadením vojakov, len výcvikom a špionážnymi lietadlami.
Na vojnu sa však chystajú aj islamisti. Svedkovia hovoria, že cez víkend prišli do severného Mali stovky islamistov zo Sudánu, Líbye či Alžírska.
Zahraniční islamisti bojovali aj v Afganistane, pomoc spriazneným skupinám sa dá očakávať i v Mali. K útoku spojencov by nemalo prísť skôr ako na začiatku budúceho roka.
O rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN, ktorá by ho odobrila, sa bude hovoriť asi v decembri, až potom prídu na rad podrobnosti operácie.