Agentúrnu správu sme o 20:57 nahradili článkom denníka SME.
DAMASK, TEL AVIV. OSN plánuje do Sýrie poslať mierové jednotky. Mali by zabezpečovať prímerie, s ktorým údajne v zásade súhlasí režim aj rebeli. Mierové jednotky už v Sýrii pôsobili.
Boli tam na jar a v lete, keď mali dohliadať na prímerie, ktoré dohodol vtedajší vyjednávač OSN Kofi Annan.
Bezbranné prilby
V auguste sa však z bezpečnostných dôvodov museli stiahnuť. Boli prakticky bezbranné a počas ich pôsobenia sa odohrali veľké masakry sýrskych civilistov.
O nové prímerie, ktoré by sa malo začať v piatok a trvať počas štvordňového moslimského sviatku Id al Adha, sa usiloval Annanov nástupca Lachdar Brahími.
Sýrska vláda ho priamo neodmietla, vyhlásila však, že ho nebude rešpektovať, kým arabské krajiny a Západ neprestanú vyzbrojovať protivládnych rebelov.
Brahími však podľa BBC povedal, že sýrska vláda s prímerím súhlasila a vraj ho neodmietajú ani hlavné frakcie rebelov, s ktorými je vyjednávačov tím v kontakte.
Annanove prímerie tiež obe strany odsúhlasili, ale ani jedna ho prakticky nedodržiavala. OSN chce poslať do krajiny zhruba 3tisíc členov mierových jednotiek. Za Annana ich tam bolo tristo.
Sýrsky pesimizmus
Tomu, že sa prímerie bude skutočne dodržiavať, málokto verí. Sú tiež pochybnosti o tom, že sa ho ešte podarí predĺžiť, ako by si to predstavoval Brahími.
„Ani režim, ani rebeli nechcú prímerie. V Sýrii denne umiera sto ľudí,“ povedal AFP Rami Rahman zo sýrskej mimovládnej organizácie, ktorá dokumentuje mená ľudí zabitých počas povstania proti Asadovi.
Narátali ich takmer 34tisíc. Aj pre každodenné násilie v krajine sa reči o prímerí Sýrčanom javia ako bezobsažné.
Rovnako ako amnestia, ktorú Asad udelil pred sviatkom. Vzťahuje sa na všetkých okrem „teroristov“. To sú ľudia, čo sa postavili proti jeho režimu.