Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva už viac než tri storočia a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia.
LONDÝN. Európska únia už začala oficiálne skúmať, aký vzťah by malo Škótsko k zvyšku EÚ v prípade úspešného vyhlásenia nezávislosti.
O právny výklad v tejto veci požiadala Brusel priamo škótska vláda, potvrdila v utorok jej podpredsedníčka Nicola Sturgeonová.
Škótsky kabinet sa touto otázkou zaoberá už dlhšie, doteraz však podľa Sturgeonovej nepožiadal európsku dvadsaťsedmičku o formálnu právnu radu.
Podľa nej však všetko nasvedčuje tomu, že Škótsko by sa v prípade odtrhnutia od zvyšku Veľkej Británie stalo automaticky členom EÚ.
Britský premiér David Cameron a škótsky prvý minister Alex Salmond ešte minulý týždeň podpísali dohodu, na základe ktorej sa v roku 2014 uskutoční referendum o nezávislosti Škótska.
Ľudové hlasovanie inicioval Salmond a naplánované je na jeseň 2014. Cameron je proti rozdeleniu Spojeného kráľovstva.
Ak by sa Škótsko odtrhlo, pozostávala by Veľká Británia už len z Walesu, Anglicka a Severného Írska. Posledné prieskumy verejnej mienky však naznačujú, že odtrhnutie podporuje asi len 30 percent Škótov.
Škótsko je súčasťou Spojeného kráľovstva už viac než tri storočia a v súčasnosti má štatút poloautonómneho územia. Samostatne si spravuje rezorty školstva, zdravotníctva, životného prostredia či súdnictva.