WASHINGTON, BRATISLAVA. Pred štyrmi rokmi ich Barack Obama vyhral všetkých osem, teraz mu môžu stačiť dva.
Práve osem štátov, kde je podpora oboch kandidátov vyrovnaná, rozhodne, kto sa stane novým americkým prezidentom.
Dôležitejšie štáty
Po poslednej debate sa prezident Barack Obama aj jeho rival Mitt Romney chystali na mítingy a stretnutia s občanmi.
Nebudú chodiť po celej Amerike, ale sústredia sa práve na kľúčové štáty ako Florida či Iowa, kde žije menej ako pätina Američanov.
Prezident by mal za dva dni navštíviť z ôsmich štátov šesť, počas turné raz prespí aj na palube prezidentského lietadla Air Force One. Podobnú ofenzívu chystá aj Romney.
Diváci tretej debaty amerických prezidentských kandidátov prisúdili víťazstvo Obamovi a ani sa im nemožno čudovať, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Hoci prezidenta volia všetci Američania, pre kandidátov sú momentálne kľúčové hlasy v ôsmich štátoch. Lídra krajiny totiž nevolia občania priamo, ale cez voliteľov. Vo voľbách ľudia určia, za koho majú volitelia za daný štát hlasovať.
Na dve výnimky platí, že kto získa najviac hlasov, získava hlasy všetkých voliteľov v štáte.
Do mnohých štátov preto kandidáti počas kampane neprídu ani raz. Väčšina obyvateľov New Yorku vždy volí demokrata, ľudia v Utahu zasa republikána.
Dôležité je získať tie štáty, kde je podpora neistá. Tento systém zaviedli do ústavy v 18. storočí preto, aby ľudia, ktorí už priamo volia zástupcov do Kongresu, nemali priveľkú moc, a tiež, aby aj malé štáty mali svoju váhu.
Kliknite na obrázok, zväčšíte ho.
Kľúčové Ohio
Aj keď je celoštátna podpora oboch súperov takmer identická, stále má bližšie k víťazstvu Obama. Podľa prieskumov by ho volili Američania v štátoch s 237 voliteľmi, Romney má len 206 voliteľov. Potrebujú získať 270.
Pri pohľade na mapu tak Obamovi stačí vyhrať z ôsmich kľúčových štátov v troch, pri troche šťastia aj v dvoch.
Za kľúčové sa považuje Ohio. Práve to rozhodlo voľby v roku 2004 v prospech Georgea Busha mladšieho.
„Ak Romney vyhrá Ohio, pravdepodobne vyhrá aj voľby,“ povedal pre Reuters Peter Brown výskumník z Quinnipiac University po tom, čo republikán získava prevahu napríklad v ľudnatej Floride.
Oba tábory o tom vedia. Práve preto v tomto štáte najčastejšie kampaňujú, minulý týždeň tu minuli aj najviac peňazí v televíznej reklame.
Dôležité momenty kampane
47 percent
Zverejnenie tajného videa, v ktorom Romney opisuje 47 percent Američanov ako ľudí, čo neplatia dane a nezaujímajú ho, otriaslo kampaňou republikána v septembri. Mohlo odradiť stredových voličov.
Prvá debata
Ak Romney nakoniec vyhrá voľby, bude to aj vďaka nej. V prvej prezidentskej debate pôsobil sviežo a tvrdo útočil na Baracka Obamu. Ten zasa vyzeral unavene. Romney sa tiež posunul do stredu, jeho podpora náhle stúpla.
Veľký vták a romnézia
V kampani nejde len o dôležité veci. Obama vytiahol proti Romneymu postavičku Veľký vták z verejnoprávnej televízie, ktorú by Romney zrušil. Za to, že si vybral bezvýznamnú tému, sa mu smiali aj demokrati. Zaujal však, keď zmenu Romneyho postojov nazval romnéziou.
Tomáš Vasilko
Obama zaútočil bajonetmi
V diskusii o zahraničnej politike bol istejší Obama. Romney sa snažil, aby nevyzeral ako Bush mladší.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Posledná debata kandidátov dopadla tak, ako sa čakalo. V diskusii o zahraničnej politike bol istejší súčasný prezident Barack Obama.
Republikán Mitt Romney viackrát prepásol príležitosť, keď mohol zaútočiť na prezidenta. Napríklad nekritizoval, ako sa vláda vysporiadala s útokom na konzulát v Líbyi, pri ktorom zahynul veľvyslanec.
Mnohé jeho názory sa pritom podobali na prezidentove. Podľa analytikov sa Romney snažil, aby jeho zahraničnopolitické postoje nevyzerali ako názory Georgea Busha mladšieho, čím by mohol odstrašiť stredových voličov.
Väčšina ľudí sa domnieva, že túto debatu vyhral Barack Obama, pre ktorého to bola posledná prezidnetská diskusia v živote. Podľa názorov expertov však išlo o najmenej dôležitú diskusiu a neočakáva sa, že by nejako pohla prieskumami. Zahraničnopolitické témy sú tento rok v úzadí ekonomiky, navyše aj debata ukázala, že postoje kandidátov sú veľmi podobné.
Najviac sa tak spomínal jeden Obamov výrok. Na Romneyho kritiku, že americké námorníctvo má v súčasnosti menej lodí ako v roku 1916, odpovedal, že majú aj „menej koní a bajonetov, pretože sa zmenila povaha armády“.
Tomáš Vasilko