Opozícia si demonštráciu načasovala na deň, keď si Maďari pripomínajú výročie revolúcie.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. V najočakávanejšom prejave roka v Maďarsku oznámil expremiér Gordon Bajnai návrat do politiky.
Chce organizovať spoluprácu opozície a vypracovať pre ňu program. Orbánových protivníkov vyzýval k jednote namiesto sporov. Podstatné je podľa neho len to, čo kto urobí pre zmenu vlády a režimu.
Opozícia hľadá lídra
Bajnai priznal chyby socialistických vlád pred Viktorom Orbánom, z ktorých poslednú sám viedol. Označil však za nespravodlivé, aby sa porovnávali s tou Orbánovou.
V ďalších voľbách v roku 2014 podľa Bajnaiho nestačí vymeniť len vládu, ale aj celý režim, ktorý rozdelil krajinu na feudálne panstvá pre svojich prívržencov.
„Maďarsko má vládu, za ktorú sa musíme ospravedlňovať svetu, ale najmä sebe navzájom a svojim deťom,“ povedal Bajnai.
Expremiér vystúpil na asi 30-tisícovom mítingu občianskeho hnutia Milión pre slobodu tlače zorganizovanom na výročie vypuknutia protikomunistického povstania v roku 1956.
Bajnaiho návrat do politiky sprevádzalo mimoriadne očakávanie. Najväčšou slabinou protiorbánovskej opozície je totiž nejednotnosť a absencia charizmatických lídrov.
Bajnai by sa podľa očakávaní svojich prívržencov mal stať spoločným opozičným lídrom.
Orbanovi predskakovali Slováci
Súbežne s mítingami kritikov vlády bol aj ďalší pochod na podporu Viktora Orbána.
„Nechceme, aby nám vládol finančný svet,“ vysvetlila svoju účasť v televízii ATV jedna z pochodujúcich Orbánovych obdivovateliek.
Pochod sa skončil na mieste vládnych osláv výročia revolúcie, ktorých hlavným rečníkom bol premiér. Spolu s účastníkmi pochodu sa na námestí pred parlamentom zišlo asi stotisíc ľudí.
Orbánovým predskokanom bola skupina Ghymes zo Slovenska s piesňou zloženou zvlášť pre túto príležitosť.
Premiéra sprevádzala na pódium storočná Ilona Tamásová zo Slovenska, ktorá pre získania maďarského občianstva prišla o občianstvo slovenské.
Tamásová pred oslavou ako prvá dostala za svoju statočnosť nové vládne vyznamenanie.
Orbán si nenechá rozkazovať
Orbán rečnil o tom, že si Maďarsko nenechá zo zahraničia rozkazovať, čo smie robiť a čo nie a že Maďari neprijmú, aby sa voči nim orgány Európskej únie správali neúctivo.
Vláda na jednej strane uisťuje, že je blízko k dohode s Medzinárodným menovým fondom o úvere pre maďarskú ekonomiku.
Zároveň venovala tento mesiac asi 700-tisíc euro na propagačnú kampaň, ktorá má občanov vysvetliť, že MMF neustúpi.
V prospech opozície hovoria aj aktuálne prieskumy preferencií, podľa ktorých si Orbánova strana Fidesz udržiava už len niekoľkopercentný náskok pred socialistami ako najsilnejším opozičným zoskupením.
Nedávne zmeny vo volebnej legislatíve, ktoré presadil Fidesz, však podľa analytikov znamenajú, že socialisti môžu prevziať moc iba vtedy, ak budú schopní vytvoriť koalíciu.