AMMÁN. Sýrske vládne sily zabili v utorok najmenej 20 ľudí pri paľbe na pekáreň na území pod kontrolou povstalcov v meste Aleppo na severe krajiny, o ktoré obe strany zvádzajú tvrdé boje.
O obetiach, medzi ktorými sú ženy a deti, informovali opoziční aktivisti.
Na videozázname, ktorý nebolo možné overiť z nezávislého zdroja, vidieť telá bez hláv a rozhádzané bochníky chleba.
Opozičný aktivista v Aleppe Majd Núr povedal, že pekáreň vo štvrti Hanánú na východe mesta zasiahli v utorok popoludní dva delostrelecké náboje. Podľa jeho slov ju v tom čase strážili bojovníci Slobodnej sýrskej armády.
"Frontová línia sa nachádza asi dva kilometre od pekárne, v Karm ad-Džabale. Po tom, ako armáda ostreľovala v noci Hanánú, zavládol pokoj a trval celý deň. Zrazu Asadove sily vystrelili tri delostrelecké náboje. Prvý dopadol do blízkosti pekárne a druhé dva ju zasiahli," dodal.
Aleppo je kľúčové
Aleppo je najväčšie mesto v Sýrii, je to obchodná metropola krajiny. Povstalci, ktorí sa usilujú zvrhnúť prezidenta Bašára Asada, začali minulý mesiac ofenzívu s cieľom Aleppo dobyť a odvtedy sa v meste bojuje o každú ulicu.
Sýrski povstalci sa pokúšajú dobyť aj vojenskú základňu v blízkosti hlavnej diaľnice spojujúcej sever krajiny s juhom.
Ak by sa im to podarilo, bol by to podľa ich slov veľký krok smerom k vytvoreniu "bezpečnej zóny" na severe krajiny, čo by im umožnilo sústrediť sa na Asadove bašty na juhu. Uvedená vojenská základňa sa volá Wádí ad-Daif a leží východne od mesta Maarrat an-Numán. Boj o ňu sa začal pred 11 dňami.
Ak by povstalci, ktorí už majú pod kontrolou hraničné priechody do Turecka na severe Sýrie, obsadili aj vojenskú základňu, Asad by bol závislý na zásobovaní svojich jednotiek bojujúcich o mesto Aleppo na jedinej pozemnej ceste z prístavu Lázikíja.
Asad vyhlásil amnestiu, teroristov sa netýka
Sýrsky prezident Bašár Asad v krajine vyhlásil všeobecnú amnestiu, ktorá sa týka takmer všetkých trestných činov "spáchaných do 23. októbra".
V utorok o tom informovala štátna televízia, podľa ktorej tvoria dôležitú výnimku zločiny spáchané "teroristami". Ide pritom o tom o výraz používaný Asadovym režimom na označenie protivládnych povstalcov.
Podľa zverejnených informácií sa dekrét takisto nevzťahuje na zločincov, ktorí sú momentálne na úteku a nevydajú sa dobrovoľne do rúk vládnych orgánov. Zatiaľ nie je jasné, koľko trestancov by mohli na základe amnestie prepustiť na slobodu.
Podobné amnestie Asad vyhlásil aj počas minulého roka, pričom prvá z nich sa týkala osobitne politických väzňov.
Z väzníc vtedy prepustili stovky ľudí, opozícia však opatrenie označila za "nedostatočné" a pokračovala v protivládnych aktivitách, ktoré nakoniec prerástli do občianskej vojny. Tá si podľa odhadov exilových aktivistov doteraz vyžiadala už viac ako 33-tisíc obetí.
OSN pripravuje mierovú misiu, chce však dlhšie prímerie
NEW YORK. OSN robí prípravy na vyslanie mierových síl do Sýrie. Nevyhnutné na to je však prijatie politického riešenia dlhotrvajúcej krízy, alebo aspoň vyhlásenie prímeria na dlhší čas, vyhlásil v noci nadnes v New Yorku námestník generálneho tajomníka OSN pre mierové misie Hervé Ladsous.
Zatiaľ je však podľa neho skoro uvažovať o počte vojakov mierových zborov.
Medzinárodný vyslanec pre Sýriu Lachdar Bráhímí sa v nedeľu v Damasku stretol so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom, ako aj so zástupcami opozície a snažil sa získať ich podporu pre návrh na vyhlásenie prímeria počas náboženského sviatku íd al-adhá. Ten budú moslimovia sláviť koncom tohto týždňa.
Sýrska štátna tlačová agentúra SANA už informovala, že damaská vláda podporuje prímerie, ale potrebuje záruky, že aj druhá strana konfliktu - povstalecké jednotky - recipročne pristúpia k rovnakým krokom.
Okrem toho Damask deklaroval, že paľbu nezastaví, kým Západ a jeho spojenci v Perzskom zálive neprestanú podporovať povstalcov.
V rozhovore s novinármi Bráhímí uviedol, že na stretnutiach so zástupcami opozície v Sýrii i mimo nej dostal "prísľub", ale nie "záväzok" rešpektovať prímerie.
Denne príde o život 150-200 civilistov
Ladsous označil za šokujúce, že denne v Sýrii príde o život 150-200 civilistov a "správy o tom sú len akýmsi šumom v pozadí, čo je jednoducho neprijateľné".
Podľa diplomatických zdrojov svetovej organizácie Ladsous Bráhímího informoval, že do Sýrie by v prípade dlhšieho prímeria bolo možné vyslať asi 3000 vojakov OSN.
Podľa Ladsousa je ešte priskoro uvádzať presné počty, keďže všetko závisí od situácie v Sýrii.
Akékoľvek vyslanie mierových zborov OSN musí schváliť Bezpečnostná rada OSN, ktorá nie je názorovo jednotná v postupe voči Sýrii.
Rusko a Čína vetovali tri rezolúcie ohľadom Sýrie, pretože by tým došlo k uvaleniu sankcií na režim Bašára Asada, pripomína agentúra AP.
Počet sýrskych utečencov prekročil 100-tisíc
Viac než 100-tisíc Sýrčanov už utieklo zo svojej krajiny otriasanej občianskou vojnou do susedného Libanonu. V utorok o tom informoval Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Libanon sa stal tretím štátom v regióne, kde počet sýrskych utečencov a ľudí čakajúcich na registráciu prekročil 100-tisíc, uviedol úrad vo vyhlásení. K pondelňajšiemu dátumu bol ich presný počet 101 283.
Podľa UNHCR už stotisícovú hranicu prekročil počet sýrskych utečencov tiež v Turecku a Jordánsku.
V prípade Libanonu však nik zo Sýrčanov nežije v táboroch, ale v rámci miestnych komunít, uviedla hovorkyňa úradu Melissa Flemingová pre novinárov v Ženeve. Ako ale poznamenala, mnohí z nich tam ešte nie sú registrovaní, ich skutočný počet tak môže byť značne vyšší.
Sýrčania utekajú pred krvavými násilnosťami, ktoré v ich krajine trvajú už 19. mesiac. Doteraz si podľa ľudskoprávnych organizácií vyžiadali už viac než 33-tisíc obetí.