BILBAO, BRATISLAVA. Boj o zachovanie jednoty Španielska sa už neodohráva len v Katalánsku. Baskickí voliči cez víkend v regionálnych voľbách rozhodli, že vládnuť im budú budú dve separatistické strany.
Voľby boli výnimočné v tom, že po zrušení zákazu sa na nich mohli zúčastniť aj bývalí členovia baskickej teroristickej organizácie ETA, ktorá sa minulý rok vzdala po štyroch desaťročiach ozbrojeného boja.
Na kandidátke koalície EH Bildu tak boli aj ľudia z politického krídla ETA.
Menšinová vláda
V regionálnom parlamente budú mať 21 zo 75 poslancov, o šesť viac získali umiernení separatisti z Baskickej nacionalistickej strany. Ich líder Iňigo Urkullu teraz vymení odchádzajúceho socialistického premiéra Patxiho Lopéza. Zrejme vznikne menšinová vláda.
Urkullu už počas kampane hovoril, že prioritou budú ekonomické témy, keďže Španielsko je už druhýkrát za posledné tri roky v recesii. „Španielsky štát sa stal brzdou v rozvoji Baskicka,“ tvrdí jeho strana vo vládnom programe.
Kľúčoví Škóti
Urkullu podľa vlastných slov „presadzuje nezávislosť 21. storočia“. Čo presne si pod tým predstavuje, nešpecifikoval, môže ísť o nezávislosť alebo len vyššiu autonómiu v rámci Španielska.
Podobné hlasy sa ozývajú aj z Katalánska. Oba regióny by mohlo povzbudiť škótske referendum o nezávislosti v roku 2014.
Ak by sa Škóti oddelili, Európska únia by musela nájsť spôsob, ako sa postaviť k deliacim sa členským štátom. Ani španielske regióny totiž nechcú vystúpiť z Únie.