BUDAPEŠŤ. Fakľovým pochodom na tradičnej trase od budapeštianskej Technickej univerzity po Bemovo námestie, ktoré sa začalo podvečer, si takmer 1000 Budapešťanov pripomenulo masové zhromaždenie v predvečer revolúcie v roku 1956.
Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI pochodu sa zúčastnil aj maďarský minister obrany Csaba Hende. Spomienkové zhromaždenia v predvečer maďarského štátneho sviatku sa konajú po celej krajine.
V utorok ráno vztýčia slávnostne štátnu vlajku. Popri podujatiach pripomínajúcich revolúciu sa uskutoční aj masová protivládna demonštrácia Maďarského hnutia Solidarita a skupiny zo spoločenskej siete Facebook Milión ľudí za slobodu maďarskej tlače (Milla).
Pripravujú aj tretí provládny Pochod mieru za Maďarsko, ktorým chcú priaznivci vlády Viktora Orbána opäť deklarovať podporu suverenity Maďarska a politiky Orbánovej vlády. Demonštráciu podporia znova aj Poliaci. Masové zhromaždenie organizuje už tradične aj ultrapravicového Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik.
Revolúcia v Maďarsku vypukla 23. októbra 1956. K pokojnému protestu študentov, ktorí požadovali väčšie politické slobody, sa postupne pridala inteligencia, robotníci aj roľníci, ktorí žiadali slobodu po rokoch stalinistického útlaku.
Demonštrácie prerástli do ozbrojeného odporu proti sovietskym vojakom, ktorí mali potlačiť revolúciu. Tú po dvoch týždňoch krvavo potlačila sovietska Červená armáda, pričom zahynulo takmer 3000 osôb, 12.000 bolo zranených a okolo 200.000 ľudí utieklo na Západ.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh