BERLÍN. Výmena odhalených špiónov bola predmetom utajených rokovaní medzi Nemeckom a Ruskom, ktoré kvôli odporu Moskvy napokon neviedli k dohode, informoval dnes nemecký nedeľník Welt am Sonntag.
Podľa rovnakého zdroja nemecká vláda v marci 2012 prostredníctvom ruskej ambasády v Berlíne ponúkla vedeniu Ruskej federácie prepustenie dvoch osôb zadržaných vlani pre podozrenie zo špionáže na území spolkovej republiky.
Nemecká strana očakávala na oplátku prepustenie dvoch uväznených ruských občanov, ktorí pracovali pre spravodajskú službu nemenovanej spojeneckej krajiny.
O rokovaniach, do procesu ktorých sa na nemeckej strane zapájali rezorty vnútra a spravodlivosti, s veľkou pravdepodobnosťou vedeli tak spolková kancelárka Angela Merkelová, ako aj ruský prezident Vladimir Putin, napísal nedeľník s odvolaním sa na nemenované vysokopostavené nemecké vládne zdroje.
Ruský manželský pár zadržali vlani v októbri, keď podľa doterajších poznatkov mali za sebou už viac ako 20 rokov práce pre ruskú zahraničnú spravodajskú službu SVR. Naposledy dostávali do ruskej metropoly cez iného agenta úradné dokumenty holandského rezortu zahraničných vecí o EÚ a NATO, a to v období od októbra 2008 do augusta 2011.
Vyšetrovanie prípadu ukázalo, že manželia-špióni pricestovali do Nemecka v rokoch 1988 a 1990 ako údajní rakúski občania juhoamerického pôvodu Andreas a Heidrun A.
Na tejto falošnej identite si potom postavili život ako bežní občania v Bádensku-Württembersku a Hesensku, ktorým kryli svoje aktivity agentov. Podarilo sa im to podľa magazínu Der Spiegel napriek tomu, že hovorili údajne s jasným ruským akcentom.
Dvojica nezhromažďovala iba informácie o NATO a EÚ, ale aj o rôznych aspektoch nemecko-ruských vzťahov. Pokyny dostávala dvojica zväčša rádiovou cestou, hlásenia do Moskvy však vysielala prostredníctvom satelitného spojenia. Navyše využívala na ukryté posolstvá aj istý internetový videoportál a pracovala aj s tzv. mŕtvymi schránkami. Za špionážne služby inkasovali manželia podľa Spolkovej prokuratúry takmer 100.000 eur ročne.
Obom hrozí v prípade potvrdenia viny súdom niekoľkoročný nepodmienečný trest odňatia slobody.
Spolková prokuratúra počas nemecko-ruských tajných rokovaní signalizovala, že upustí v spomínaných dvoch prípadoch od vznesenia obžaloby, ak sa dospeje ku konsenzu o výmene. Platná legislatíva by to umožňovala vzhľadom na článok trestného poriadku o verejnom záujme.
Ruská strana sa však napokon rozhodla proti, aj keď Berlín upozorňoval, že v prípade vznesenia obžaloby bude o výmene možné uvažovať až po vynesení rozsudkov.
Obe zadržané osoby tak v Nemecku v septembri obvinili zo špionáže pre Ruskú federáciu.
Nemeckí odborníci sa domnievajú, že ruská strana uprednostnila postavenie dvoch špiónov pred súd, aby sa na základe predložených dôkazov proti ním dozvedela o rozsahu informácií, ktoré získala nemecká kontrarozviedka.
Išlo o vôbec prvý pokus o výmenu špiónov medzi Nemeckom a Ruskom od skončenia druhej svetovej vojny.