TRIPOLIS, TEL AVIV. Pred rokom zabili v Líbyi diktátora Muammara Kaddáfího. Okolnosti jeho smrti sú stále nejasné a nikto ich ani veľmi nevyšetruje.
Krajina sa trápi s problémami, ktoré zasial Kaddáfí a vynárajú sa aj nové. Líbya je v bezpečnostnom aj politickom chaose. Jasným dôkazom je vražda amerického veľvyslanca z 11. septembra.
Oslavy s obavami
Ani oslavy oslobodenia krajiny, ktoré nasledujú tri dni po výročí Kaddáfího smrti, nebudú pompézne. Skôr sa s nimi spájajú obavy, či ich nezneužijú extrémisti a prívrženci zabitého diktátora.
Plukovník Kaddáfí stvoril režim, ktorý nemal žiadne inštitúcie a prakticky ani pravidlá. Dôležitá bola len poslušnosť. Nová centrálna vláda je preto slabá, existujú silné pochybnosti o nezávislom súdnictve, ekonomika je v troskách napriek obrovskému nerastnému bohatstvu.
Tripolis neukazuje, že má záujem o demokraciu a spravodlivosť.
Pochybná justícia
Medzinárodný trestný tribunál aj mimovládky pochybujú, že líbyjská justícia je schopná spravodlivo súdiť Kaddáfího syna Sajfa al Islama aj šéfa jeho tajnej služby.
Problémy sú aj s vyšetrovaním Kaddáfího smrti. Objavili sa svedectvá, že Kaddáfího nezabili pri prestrelke pri jeho zatýkaní, ale popravili s ďalšími 65 mužmi z jeho sprievodu.
Muž, ktorý tvrdil, že diktátora postrelil, je už mŕtvy. Vraj ho odpravili ľudia blízki kaddáfiovskému klanu.
Tých Líbyjčanov, ktorí neprofitovali za Kaddáfího, vyšetrovanie jeho smrti príliš nezaujíma. Chceli by sa cítiť bezpečnejšie a lepšie žiť.