Felix má rekord, ale pred polstoročím skákal väčší frajer

Prvý stratosférický skokan Joe Kittinger neskákal pre slávu ani peniaze. Jeho zoskoky boli oveľa riskantnejšie.

Po tomto Kittingerovom zoskoku lekári ďalší pokus zakázali. Nasledujúcich 50 rokov sa oň nik nepokúsil.Po tomto Kittingerovom zoskoku lekári ďalší pokus zakázali. Nasledujúcich 50 rokov sa oň nik nepokúsil.(Zdroj: SITA/AP)

„Oukej, stúpni si na vonkajší schodík. Zapni kamery. A odteraz sa o teba postará náš strážny anjel,“ ozýva sa sebaistý, upokojujúci hlas z riadiaceho strediska. Rakúsky dobrodruh Felix Baumgartner sa vysúva vo výške 39 kilometrov nad zemou z gondoly a následne sa odráža do prázdna.

Réžia strieda zábery na osemdesiatštyriročného bielovlasého starca za mikrofónom so zábermi na Baumgartnera a na vzrušený hlúčik jeho rodiny. Pre mnohých je v tej chvíli Baumgartner čosi ako superman. Len málokto si uvedomuje, že ešte väčší hrdina ako nebojácny Felix je Joe Kittinger, ktorému sa Rakúšan práve chystá ukradnúť jeho 50-ročný rekord.

Milióny divákov na celom svete prestávajú na chvíľu dýchať. Baumgartner sa behom sekundy mení v miniatúrnu bodku na pozadí tmavomodrej zemegule hlboko pod sebou. Keď sa odvážny skokan dostáva do nebezpečnej vývrtky, jeho telo nekontrolovateľne rotuje. Ticho v priamom prenose preruší vzrušený šepot ľudí z centrály. Po zvládnutí hrozivej situácie a otvorení padáka počuť spontánny potlesk a aplauz.

Jediný, kto má v tej chvíli na tvári ľadový pokoj, je operátor Joe Kittinger. Nevzrušeným hlasom ďalej naviguje Felixa až do chvíle, keď sa nohy dobrodruha dotknú zeme. Po úspešnom pristátí a skokanovom víťaznom geste sa už teší spolu s ostatnými a tlieska rukami nad hlavou ako malé dieťa.

Hoci Felix prekonal jeho rekord, Joe Kittinger dodnes zostáva jediný na svete, kto reálne zažil obrovské riziká zoskoku z hranice vesmíru. Pri svojich pionierskych pokusoch pred polstoročím skákal za situácií a okolností, ktoré si dnes len ťažko vieme predstaviť.

Kto je teda tento muž v pozadí Baumgartnerovho úspechu?

1.jpg

S Felixom po zoskoku: Jeden rekordman gratuluje druhému. FOTO: SITA / AP

Obloha nado mnou je nepriateľská

Kittinger sa k zoskokom z extrémnych výšok dostal ako skúšobný pilot amerického letectva počas studenej vojny. Zatiaľ čo za Baumgartnerovým výkonom stoja sponzori, biznis a reklama, Kittinger skákal v prísne vedeckom režime na vojenskej základni.

Kým Baumgartnerov prínos k vede a poznaniu ostáva prinajmenšom diskutabilný, Kittinger slúžil ako pokusný králik v podmienkach, ktoré vtedajšie primitívne počítače nedokázali nasimulovať.

info
Kto je
Joe Kittinger (84)
 • prekonal 8 svetových rekordov v parašutizme a voľnom páde
 • odlietal 483 bojových misií vo Vietname
 • 101-krát zoskočil s padákom, dvakrát sa núdzovo katapultoval
 • nalietal 15000 hodín na 70 typoch lietadiel
 • držiteľ 44 vojenských a civilných vyznamenaní vrátane Harmonovej trofeje od prezidenta Eisenhowera
Zdroj: International Society of Aviation Barnstorming Historians

Písal sa rok 1953 a sovietsko-americké súperenie v zbrojení a kozmickom programe naberalo na obrátkach. Z rysovacích dosiek inžinierov schádzali prototypy čoraz výkonnejších a rýchlejších lietadiel.

Američania potrebovali zistiť, či ľudský organizmus vôbec dokáže prežiť haváriu v extrémnej výške a rýchlosti. Vojenský lekár John Stapp začal hľadať dobrovoľníkov, ktorí by mu to pomohli zistiť.

Kittinger sa zo svojej jednotky prihlásil ako jediný. Niet sa čo čudovať. Život testovacích pilotov v tých časoch nebýval dlhý ani slávny. Ak by mal Kittinger nehodu, presné okolnosti úmrtia by sa nedozvedela ani najbližšia rodina. Neustále musel žiť s pocitom, že sa každú chvíľu niečo pokazí. A veci sa kazili často.

Hneď počas prvého letu balónom do stratosféry odišiel Kittingerovi mikrofón na vysielačke. Následne pre chybnú hadičku stratil polovicu kyslíkovej rezervy. Napriek tomu pokračoval až do výšky tridsiatich kilometrov.

„Poďte si po mňa,“ vyťukal v náhlom rozmare morzeovkou pozemnej obsluhe. Netušil, akú paniku týmto žartíkom vyvolá. Ľudia v podpornom tíme si totiž mysleli, že pilot naozaj volá o pomoc a začína halucinovať. Nakoniec bezpečne pristál s ukazovateľom kyslíka na nule.

8.jpg

Pokusný králik? Kittinger počas prvých letov do stratosféry v 50-tych rokoch. FOTO: joekittinger.com

Koncom päťdesiatych rokov testy s balónmi pokročili natoľko, že mohli začať uvažovať o prvých zoskokoch. Vedci potrebovali zistiť, či je možné dostať človeka do vesmíru a či je kozmonaut schopný opustiť modul v extrémnej výške a voľným pádom sa vrátiť na zem.

Svoje prvé „vesmírne“ skoky vykonal Kittinger na rozdiel od Baumgartnera z otvorenej gondoly balóna. Jeho telo chránil pred kozmickým žiarením iba skafander. Ak by sa v ňom objavila hoci nepatrná trhlinka, Kittinger by bol mŕtvy do desiatich sekúnd. Preto je niektorými historikmi považovaný za prvého kozmonauta.

Z výšky tridsiatich kilometrov tiež tlmočil na zem prvé pocity človeka z vesmíru. Jeho nekonečnosť a tajomnosť ho desili: "Obloha nado mnou je nepriateľská,“ ohlásil rádiom. "Človek môže prežiť vo vesmíre, ale nikdy ho nedobyje. Obloha nado mnou je bezodná, veľmi čierna a veľmi nepriateľská.“

Prvý skok z výšky dvadsiatich troch kilometrov ho takmer zabil. Zle sa mu otvoril stabilizačný padák, jedna zo šnúr sa Kittingerovi obtočila okolo krku a takmer ho uškrtila. Parašutista v bezvedomí sa dostal do smrtiacej vývrtky, jeho bezvládne telo rotovalo rýchlosťou 120 otáčok za minútu. Prebral sa, až keď sa mu kilometer nad zemou automaticky otvoril záložný padák.

„Prežil som iba zázrakom,“ lakonicky zhodnotil celú situáciu. S pokusnými zoskokmi však neprestal. Vedel, že jeho poznatky môžu neskôr zachrániť ďalšie životy.

10.jpg

Prvý skok zo stratosféry prežil len zázrakom. FOTO: joekittinger.com

Legendárny skok do prázdna

Bez problémov neprebehol ani rekordný zoskok zo 16. augusta 1960. Počas stúpania balóna zistil, že nefunguje vyrovnávanie tlaku v jeho pravej rukavici. Ruka mu bolestivo napuchla do dvojnásobnej veľkosti a stratil v nej všetok cit. Zatajil tento fakt pred nadriadenými v strachu, že prerušia misiu a celý proces sa začne odznova. „Zistil som, že prístroje v kabíne dokážem ovládať aj hánkou ruky,“ napísal neskôr Kittinger vo svojej autobiografii.

Ďaleko od pomoci sa cítil nesmierne osamelý. „Márne som hľadal na temnej oblohe čo i len jedinú hviezdu,“ opisoval stúpanie nahor. Utešoval sa pohľadom na zakrivenú zemeguľu: „Výhľad bol veľkolepý. Videl som búrku v Arizone, vzdialenú odo mňa 350 míľ (560 km), vyzeralo to takmer ako na obrázku.“

Pred obrovskou hĺbkou pod sebou strach nemal: „Skok bol ako vyslobodenie, znamenal cestu domov.“ Po odpočítaní vykročil do prázdna. Najprv necítil absolútne nič. V stratosfére neexistuje vietor, ktorý by sa mu oprel do skafandra. Ani v rýchlosti takmer 1000 kilometrov za hodinu nemal pocit, že by padal. Preto sa otočil na chrbát, aby mal výhľad na zmenšujúci sa balón.

Strmhlavý let si veľmi neužíval: „Po vypustení stabilizačného padáka som mal pocit, že sa dusím. Zažil som to už predtým a ani lekári nevedeli zistiť, čo tento pocit spôsobuje.“ Po štyroch minútach a 38 sekundách voľného pádu sa mu vo výške štyri a pol kilometra konečne otvoril hlavný padák. Preletel cez hradbu mrakov: „Naskytol sa mi nádherný pohľad na dve krúžiace helikoptéry, vedel som, že idú po mňa,“ spomína Kittinger.

11.jpg

Konečne na zemi. FOTO: joekittinger.com

Skúšal uvoľniť spod seba ťažkú sedačku, s ktorou vyskočil, ale napuchnutá ruka ho prestala poslúchať. Dopadol preto veľmi tvrdo. Neprekážalo mu to - bol živý a zdravý. Televízne zábery ho zachytávajú vysmiateho, ako si do pol pása vyzlečený z ťažkého skafandra vychutnáva cigaretu. Po troch hodinách mu odpuchla i ruka.

„Nemyslím, že si uvedomujeme, na akej nádhernej planéte žijeme,“ povedal Kittinger po zoskoku. Na ďalší deň mal skákať jeho kolega George Post. Technici a lekári však usúdili, že zopakovať Kittingerov skok by bolo príliš nebezpečné. Mali pravdu. Trvalo pol storočia, kým technika a ľudské túžby pokročili natoľko, že by sa vesmírny skok niekto odvážil zopakovať.

Kittingerov zoskok trval 13 minút a 45 sekúnd. Prekonal pri ňom hneď niekoľko pozoruhodných rekordov: najvyšší let balóna s ľudskou posádkou, najvyšší zoskok s padákom, voľný pád z najväčšej výšky, najdlhší a najrýchlejší voľný pád.

Neurobil som dosť, chcem do Vietnamu

Po Kittingerových úspechoch prišla aj sláva. Svoju úlohu v tom zohrala aj propaganda. Američanom sa hodili všetky vesmírne rekordy, ktoré vyfúkli Sovietom. O jeho skoku referovali filmové týždenníky, Kittingerovo meno skloňovali titulky novín. Na audiencii ho osobne vyznamenal prezident Dwight Eisenhower.

Zatiaľ čo Sovieti si svoje hviezdy ako Gagarin úzkostlivo chránili, Kittinger nechcel stráviť zvyšok života rozdávaním autogramov. Chvíľu ešte pokračoval v skúšobných letoch, aby sa neskôr dobrovoľne prihlásil do Vietnamu.

Ako vojenský pilot nikdy neabsolvoval bojový let a mal pocit, že vlasti a letectvu dlhuje peniaze investované do svojho výcviku. „Niektoré veci v živote proste musíte urobiť,“ hájil neskôr svoje rozhodnutie.

Po príchode do Vietnamu najprv lietal tajné misie na starých vrtuľových lietadlách z druhej svetovej vojny, ktoré USA darovali juhovietnamskej vláde. Pomalé nízkoletiace stroje padali rovnako často pre poruchy ako v dôsledku paľby nepriateľa. Po absolvovaní povinnej stovky letov mohol Kittinger odísť do Štátov, napriek tomu sa do Vietnamu prihlásil ešte dvakrát.

Ďalšie lety absolvoval v najmodernejšej stíhačke typu Phantom proti ťažko bráneným cieľom v oblasti Hanoja. Na tomto stroji dokonca zostrelil jednu stíhačku MiG-21.

6.jpg

Plukovník Kittinger v kabíne stíhačky Phantom vo Vietname. FOTO: joekittinger.com

Na misiu v máji 1972 pôvodne nemusel. Platilo nepísané pravidlo, že piloti pred ukončením ďalšieho turnusu dostávajú len ľahké úlohy. Kittinger sa opäť prihlásil dobrovoľne. Tentoraz ho však opustilo šťastie a zostrelili ho nad nepriateľským územím. Po dopade na zem ho takmer zlynčovali rozzúrení civilisti. Zachránili ho až vojaci, ktorí ho vzali do zajatia.

Vo väzení strávil jedenásť mesiacov. Počas vypočúvania visel nad zemou za ruky zviazané za chrbtom. Napriek mučeniu si zachoval zmysel pre humor: „Nebol to pekný hotel, jedlo aj obsluha boli príšerné,“ spomínal.

Strádanie na samotke bral ako skúsenosť, zachránilo ho pozitívne myslenie. „Každý z nás opustil väzenie ako lepší človek. Naučili sme sa, o čom je naozajstná sloboda.“ Deň, keď ho prepustili, dodnes považuje za najkrajší vo svojom živote.

Dobrodružstvo pokračuje

Kittinger ostal aktívny aj po odchode do výslužby. Hoci sa venoval najmä písaniu, balóny a lietanie ho neprestávali fascinovať. Čoskoro začal súťažiť na rôznych balónových pretekoch. Prišli nové rekordy, tentoraz civilné. Najprv dvetisícmíľovou cestou prekonal rekord v nepretržitej dĺžke letu balónom. Ako prvý tiež preletel sólo cez Atlantický oceán.

Nevyhli sa mu ani ďalšie nehody. V roku 1984 sa takmer zabil pri núdzovom pristátí v severnom Taliansku. V roku 1997 jeho meno uviedli do Národnej leteckej siene slávy. Ostával v centre diania, stále mu chodili listy od pilotov či parašutistov s prosbami o radu.

Nečudo, že si aktívneho dôchodcu všimol aj tím Red Bull Stratos, ktorý pripravoval Baumgartnerov skok. Treba priznať, že nemali veľmi na výber. Kittinger predstavoval unikátnu žijúcu encyklopédiu extrémnych zoskokov.

„Za posledných päťdesiat rokov mi často telefonovali rôzni šialenci, niekedy aj dvakrát do mesiaca. Tím Red Bullu ma presvedčil svojím metodologickým prístupom k bezpečnosti a tiež snahou o normálny vedecký výskum,“ vysvetlil Kittinger svoju motiváciu, prečo pomáha cudziemu dobrodruhovi prekonať vlastný rekord. V jeho veku možno zohrala úlohu aj kalkulácia, či to nie je posledná šanca byť súčasťou veľkého experimentu.

3.jpg

Kittingerov skok ostal dlho neprekonaný. FOTO: SITA / AP

Kittingerove rady boli pre Baumgartnera neoceniteľné. Podrobne preberali aj nebezpečnú plochú vývrtku, ktorú sa napokon Felixovi podarilo zvládnuť.

Keď v tíme hľadali operátora, ktorý bude s Felixom v spojení počas celého zoskoku, logická voľba padla opäť na Kittingera. Veď kto iný by vedel Felixa povzbudiť počas nebezpečnej a osamelej misie?

Keď Baumgartner štrnásteho októbra nastupoval v skafandri do gondoly, bielovlasý pán na zemi si sadal k slúchadlám a mikrofónu. Bolo to symbolické spojenie dvoch mužov, ktorých delí celá generácia.

Kittinger ani po rokoch nestratil nič zo svojej rozhodnosti. Z jeho pokojnej zreteľnej artikulácie bolo cítiť prirodzenú autoritu veliteľa bojovej letky. Ako Felix začal v balóne stúpať, spoločne prešli všetkých štyridsať krokov potrebných pre opustenie kabíny.

Baumgartner po odraze do prázdna nemal pri sebe len strážneho anjela. Strážil ho muž, ktorý si pred rokmi prežil jeho najhoršie nočné mory. Možno aj preto Felix pred skokom nemusel riešiť obavy z temného vesmíru, ale zdravil divákov v priamom prenose: „Viem že sa díva celý svet, kiež by všetci videli to, čo ja.“

Fantastický pohľad na našu planétu by možno neuzrel ani Felix, keby sa muž dole za mikrofónom pred rokmi neriadil krédom: „Do najlepších vecí v živote ma nikto nenútil, vždy som sa hlásil dobrovoľne.“

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štefánka by Pulitzer
 2. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 5. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 6. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 7. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 8. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 10. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 1. Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov
 2. Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?
 3. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.
 4. Štefánka by Pulitzer
 5. Počuli ste už o integrovane pestovanej zelenine?
 6. Konferencia - EU support for research
 7. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 8. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 9. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 10. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 24 678
 2. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 19 798
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 7 148
 4. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 6 897
 5. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 6 374
 6. Štefánka by Pulitzer 5 501
 7. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri? 5 343
 8. Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a. 3 428
 9. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 3 415
 10. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime 2 928

Hlavné správy zo Sme.sk

Píše Patrik Dubovský - Fórum

Ako Harabinov senát poslal do väzenia ťažko chorého františkána

Bystrík Janík zomrel následkom perzekúcií komunistického režimu a jeho justície.

PLUS

Kde sa vzali nožík-rybička, verzatilka aj známe zápalky

Príbehy drobností českého dizajnu, ktoré prežili.

Píše Pavol Baboš

Dilema voličov Smeru: Šefčovič alebo Harabin?

Prezident by sa mal koordinovať s vládou a byť nekonfliktný, želajú si voliči Smeru.

Neprehliadnite tiež

Rapera Kellyho obžalovali zo zneužívania, sudca stanovil miliónovú kauciu

Robert Sylvester Kelly, patrí k najpredávanejším popovým spevákom v Spojených štátoch.

Americký spevák R. Kelly.

Na hranici sa odohráva boj o moc nad Venezuelou

Guaidó sa za lídra vyhlásil pred mesiacom.

Národná garda blokuje most na hranici s Kolumbiou. Pomoc do krajiny nepustia.
Venezuelčanom sa nepáči Madurovo rozhodnutie neprijať humanitárnu pomoc z Kolumbie.

Kim odcestoval na stretnutie s Trumpom do Vietnamu

Kimov obrnený vlak dorazil do Číny.

Dvojníci Kima a Trumpa sa objavili vo Vietname pred summitom oboch lídrov.

Proti Vučičovi protestovali v Belehrade už po dvanásty raz tisíce ľudí

Demonštranti volali po nových spravodlivých voľbách.

Protesty proti srbskému prezidentovi Vučičovi pokračujú.