Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom
OSTRAVA. „Toľko peňazí som videl pohromade naposledy, keď som fotil otvorený trezor Českej národnej banky,“ povzdychol si kolega fotograf v okamihu, keď do rakvy Jana Lipu, olašského vajdu, putovala ďalšia z bankoviek s tromi nulami.
Posmrtná výbava Peniaze neboli jedinými predmetmi, ktoré olašskí Rómovia dávali svojmu kráľovi na poslednú cestu. „Má tam i palicu, karty, obľúbenú značku koňaku,“ približuje posmrtnú „výbavu“ svojho strýka Josef Stojka.
Ján Lipa (72) Narodil sa v slovenskej Beluši ako Ján Daniš, žil ako kočovník, v 70. rokoch emigroval do USA, kde zbohatol, v roku 1991 sa vrátil do Ostravy, kde ho v roku 2001 korunovali za panovníka olašských Rómov, časť komunity ho však neuznala, a tak mali odvtedy dvoch kráľov. Zdroj: Lidovky.cz
Niekoľko stoviek účastníkov pohrebu, ktorí sa do Ostravy schádzali už od utorka, sa s Janom Lipom rozlúčilo najprv v katedrále Božského Spasiteľa v centre mesta a potom na cintoríne v Slezskej Ostrave.
„Bol to náš kráľ. Vajda. Sudca. Všetci mu verili, bol morálnou autoritou, čo povedal, to platilo a každý sa podriadil,“ opísal dôležitosť 72ročného muža Tibor Stojka, ktorý na pohreb prišiel z Bratislavy.
Pred omšou nezneli z katedrály len varhany, ale aj rómska kapela Koloman, ktorá hrala nebohému najobľúbenejšie piesne. I jej kapelníkovi mizli vo vrecku bankovky, rovnako ako neskôr na cintoríne.
„Hrobku sme vyčistili, vyzdobili kvetinami a dvadsiatimi piatimi metrami modrého zamatu, vo farbe, ktorú mal nebohý rád,“ opísal prípravy na pohreb ostravský hrobár Karel Spáčil, „dolu už ležia jeho bratia, na želanie rodiny je však hrobka neprístupná.
Okolo hrobu nebola taká tlačenica, ako sa čakalo. Pozostalí hovorili, že sa na pohreb zišlo viac než šesťsto ľudí nielen z Českej republiky, ale i zo Slovenska, z Rumunska, Talianska a zo Spojených štátov. Tak v katedrále, ako i na cintoríne bolo asi dvesto ľudí.
„Neprišli všetci, časť už odišla domov po tom, čo strážili pri tele nebohého, niektorí ľudia boli unavení, ďalší zasa nechceli ísť do kostola, každý sa jednoducho rozlúčil tak, ako uznal za najlepšie,“ vysvetľoval rozdiel medzi číslami Michal Schwarz.
„Bol to môj veľký priateľ. Pochádzam síce z Ostravy, ale dlho žijem v Prahe. Uvažoval som o návrate, ale teraz, keď zomrel, si to ešte rozmyslím,“ dodal.
Nový kráľ až o rok Kto bude nástupcom olašského rómskeho kráľa, zatiaľ nie je jasné. „Slušnosť a úcta k zomrelému hovorí, že o jeho nástupcovi sa bude uvažovať najskôr o rok, dovtedy sa to vôbec nebude riešiť,“ opísal Stojka ďalšie kroky asi 20-tisícovej komunity olašských Rómov.
Iní už takí tajomní neboli, otvorene hovorili o Lipovom najstaršom synovi.
Autor: Darek Štalmach, MF Dnes