RANGÚN. Barma podpísala v utorok dohodu s britským leteckým nadšencom, že môže na jeho území vykopať desiatky stíhačiek Spitfire, ktoré tam údajne ukryli Briti pred takmer 70 rokmi.
Letecký nadšenec David J. Cundall pred časom oznámil, že po 16 rokoch pátrania po týchto strojoch ich objavil zahrabané v prepravných debnách a sú podľa všetkého vo výbornom stave.
Povedal, že nové stíhačky boli dopravené do vtedajšej britskej kolónie Barma lodnou cestou na konci druhej svetovej vojny a pretože už neboli potrebné, nikdy neboli vybalené z prepravných debien. O tom, kto ich zakopal, nie je takmer nič známe.
V škatuliach je 60 lietadiel
Leteckí nadšenci hovoria, že v celom svete v súčasnosti existuje iba asi 30 stíhačiek Spitfire schopných letu.
Jednomiestne lietadlá merajú po dĺžke 9,1 metra a majú rozpätie krídel 11,2 metra. Lietadlá boli zrejme zabalené bez krídel.
Cundallov barmský partner podľa agentúry AP povedal, že podľa ich odhadu "ide o najväčší počet stíhačiek Spitfire na svete, je ich najmenej 60 a sú v dobrom stave... Chceme, aby ľudia uvideli tieto historické stíhačky."
Výkopové práce sa mali začať koncom októbra. Britská ambasáda v stredu uviedla, že uzavretiu dohody pomohol britský premiér David Cameron, ktorý o stíhačkách Spitfire hovoril s barmským prezidentom Thein Seinom počas svojej tohtoročnej návštevy krajiny.
Ambasáda označila dohodu za šancu na spoluprácu s novou reformistickou vládou Barmy. "Dúfame, že mnohé z nich skrášlia britskú oblohu a niektoré z nich, v súlade s dohodou, zostanú tu v Barme."
Pri hľadaní minul tisíce libier
Barma získala nezávislosť od Británie po druhej svetovej vojne a dlho v nej vládla armáda, ktorá v roku 1989 zmenila názor krajiny na Mjanmarsko.
Reformátorská vláda Thein Seina sa od útlaku predchádzajúceho vojenského režimu dištancovala a obnovila naštrbené vzťahy so Západom.
Barmská tlač vo štvrtok citovala ministra dopravy, ktorý povedal, že uvedená dohoda je míľnikom posilnenia vzťahu priateľstva a spolupráce medzi Barmou a Britániou a predstavuje uznanie demokratických reforiem v Barme britskou vládou.
Cundall povedal, že počas pátrania po lietadlách navštívil 12-krát Barmu a jeho výdavky dosiahli výšky 130-tisíc britských libier (vyše 160-tisíc eur).