Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
BRUSEL. Začalo sa to na Twitteri nadšeným odkazom prezidenta Európskej únie Hermana Van Rompuya. Nobelovu cenu za mier, ktorú minulý týždeň získala Európska únia, si v decembri v Osle má prevziať všetkých 27 prezidentov a premiérov štátov Únie, keďže je to „neuveriteľná česť pre naše krajiny, naše inštitúcie a predovšetkým pre našich občanov“.
Hľadá sa konsenzus
Pri spoločnej večeri to už pokračovalo tak, ako je v Bruseli zvykom. Žiadna dohoda sa tu nerodí ľahko či rýchlo a odísť bez kompromisu politici z Bruselu nezvyknú. Ani keď ide o takú jednoduchú vec, ako je prevzatie Nobelovej ceny.
Predstava, že si po cenu ide 27 politikov plus prezident Európskej únie Rompuy, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, vydesila i byrokratov.
„Ani som nerátal, že by som tam išiel a zorganizovať 27 premiérov, aby tam nastúpili, to sa ani nedá,“ povedal po summite premiér Robert Fico.
Namiesto detí triumvirát
A tak pri večeri prišli i odľahčenejšie návrhy. Eurokomisárka pre vnútro Cecilia Malmströmová do toho vniesla ženský cit a navrhla, aby cenu prevzalo 27 detí za každú členskú krajinu.
Nakoniec to musel novinárom vysvetľovať Schulz. „Ak sa chcú zúčastniť na ceremónii, tak je to dobre. Keď premiér alebo prezident nejakého členského štátu príde do Osla, aby pozeral a aplaudoval, tak je to podľa mňa pekné,“ povedal.
Oficiálne však cenu preberie trojica najvyšších európskych úradníkov – Rompuy, Barroso a Schulz.
Tým sa diskusia okolo nobelovky nekončí. Európski lídri ešte nevedia, čo urobia s 930-tisíc eurami, ktoré k cene dostanú. „Určite nájdeme zmysluplný projekt,“ povedal novinárom neurčito Schulz.
Možností je veľa, poslať to krachujúcemu Grécku, do trvalého eurovalu alebo bankám v problémoch. O tom možno bude ďalší summit alebo aspoň večera pri najbližšom stretnutí európskych lídrov.
A určite sa nájde kompromis.