
Bratislava 14. júna (TASR) - Po ťažkej chorobe zomrel dnes vo veku 84 rokov hudobný skladateľ a dirigent Tibor Andrašovan. TASR o tom informovala umelcova manželka.
T. Andrašovan sa narodil 3. apríla 1917 v Slovenskej Ľupči. V roku 1937 maturoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, v rokoch 19371941 študoval na FF UK v Bratislave, kde získal aprobáciu profesora hudby pre učiteľskú akadémiu. V roku 1943 sa stal riadnym profesorom. Do roku 1945 pôsobil ako profesor hudby v Modre a Bratislave.
Hudobne sa začal vzdelávať už počas stredoškolských štúdií. Pokračoval v štúdiu popri zamestnaní na Štátnom konzervatóriu v Bratislave. V rokoch 19451946 absolvoval majstrovskú školu odbor dirigovania v Prahe. Súčasne študoval hudobné vedy na Karlovej univerzite. Po štúdiách v Prahe sa vrátil do Bratislavy a v roku 1946 sa stal dirigentom opery a baletu Slovenského národného divadla. Pôsobil tam do roku 1957. Zastával aj funkciu dramaturga opery SND a bol externým hudobným dramaturgom Štátneho filmu v Bratislave. V rokoch 19551957 bol umeleckým vedúcim a v rokoch 1968-72 riaditeľom SĽUK-u.
Od roku 1958-68 sa venoval hudobnej skladbe a dirigovaniu ako slobodný umelec. Tvorba skladateľa Tibora Andrašovana je žánrovo veľmi bohatá. Komponoval pre popredné umelecké súbory - SĽUK, Lúčnicu, Československý súbor piesní a tancov, pre rozhlas, film, divadlo, televíziu. Skladal takisto pre symfonický orchester, operu i balet. Vytvoril okolo 300 hudobných skladieb. Pre SĽUK to boli Cepíkový tanec, Hrabačky, Povesť o Jánošíkovi, pre Lúčnicu Radvanský jarmok, Horalskú ľúbosť, suita Ozveny povstaleckých hôr, Jarné kvapky atď. Zložil vyše 100 skladieb a kompozícií pre krátke, stredometrážne a celovečerné filmy, napríklad pre Rodnú zem, Drevenú dedinu, Jánošíka, Štvorylku, Kvety Tatier a iné. Pripomenúť možno i scénickú hudbu, napríklad k dielam Romeo a Júlia, Najdúch, Dobrodružstvo pri obžinkoch, Hájnikova žena a ďalším. Zo symfonickej tvorby je to napríklad suita Jarné kvety, Prelúdium, suita na Štedrý večer a Šestnásť tancov zo Slovenska, z hudobnodramatickej tvorby spevohra Pánska volenka, alebo komická opera Figliar Geľo.
Jeho hudobnú tvorbu ocenili mnohými vyznamenaniami doma i v zahraničí, bol laureátom štátnej ceny (1966), nositeľom vyznamenania kambodžského kráľa za úpravu tamojších piesní uvedených na koncerte SĽUK-u v Kambodži (1957), Radu práce (1959) spolu s kolektívom tvorcov filmu Prerušená pieseň a iných. Matica slovenská mu odovzdala Zlatú pamätnú medailu 12. júla 1997 v Detve.
Obrazová redakcia TASR ponúka archívny portrét