„Ľudia sa ich môžu spýtať aj to, koľko stojí maslo,“ hovorí Richard Himelfarb, ktorý sa venuje výskumu vplyvu debát na výsledok volieb.
Na koho má dnešná debata zabrať?
Prezidentské debaty vo všeobecnosti nemajú silu zmeniť výsledok volieb. Ale videli sme, že tá prvá pritiahla pozornosť verejnosti k Mittovi Romneymu a Baracka Obamu obrala o 4- až 5-percentné vedenie. Čiže je jasné, že úplne bez vplyvu tiež nie sú. Veľké mestá sú však už dnes a aj zajtra budú definitívne demokratické, stredozápad a vidieckejšie štáty sú definitívne republikánske. Na tom žiadna debata nič nezmení. Zabrať teda majú na ľudí na predmestiach, asi tak v šiestich až ôsmich štátoch, lebo presne oni rozhodnú voľby.
Do druhej debaty zostáva niekoľko hodín. Koľko by ste stavili na to, že bude natoľko rozhodujúca, že zamieša kartami rovnako mohutne ako tá prvá?
Keby išlo o moje peniaze, vsadil by som tak tisícku dolárov na to, že rozohranú partiu zásadne neovplyvní. Ráno sa zobudíme a všetky hlavné prieskumy ukážu, že súboj oboch kandidátov je stále veľmi tesný a takúto horkú príchuť to bude pre oba tábory mať až do konca volieb. To je moja predpoveď.
Neuvidíme klasickú debatu moderátor a s politikom, ale takzvaný Town Hall Meeting formát. V čom sú jeho úskalia pre kandidátov?
Majú pred sebou obyčajného človeka, ktorý sa ich môže opýtať čokoľvek. Trebárs aj to, koľko stojí maslo v obchode. Vyhrá ten, ktorý ukáže viacej empatie. Pamätná Clintonova veta: „Cítim vašu bolesť,“ je presne to, čo musia nielen hovoriť, ale aj prejaviť. Oproti nestojí novinár, ktorý chápe, o čom je reč. Oproti stojí človek s vlastnými problémami a od politika čaká, že mu dá na ne odpoveď.
Mnohí demokrati kritizujú prezidenta, že nebol na Romneyho dosť agresívny a očakávajú, že bude tento raz oveľa tvrdší. Môže si to dovoliť?
Romney odviedol excelentný výkon v prvej debate a som presvedčený, že pri tomto štýle zostane aj teraz: bol veľmi dôrazný, chvíľami agresívny, ale nebol odporný. Tón je presne to, čo pred debatami trénujú. Je to delikátne ako chôdza po lane, ak nenájdu balans, stratia rovnováhu a rýchlo sa zrútia. Kandidát sa musí páčiť ako osoba, ale zároveň musí ukázať aj istú dávku agresivity, inak ľudia nadobudnú dojem, že je slabý. Toto si už Obama nemôže dovoliť.
Čoho sa Romney a Obama boja teraz krátko pred vystúpením najviac?
Každý z nich vie veľmi dobre, že debata sa dá prehrať jedinou vetou, ktorá ukáže, že je hlupák. Alebo že spravia niečo podvedomé, ako Al Gorovo vzdychanie v roku 2000, Bushove grimasy v roku 2004, Nixonov upotený lesk v tvári, lebo si počas debaty v roku 1960 odmietol dať mejkap.
Som si istý, že Obama si dá obrovský pozor, aby sa pozeral na Romneyho, keď bude hovoriť – a nie ako naposledy, keď klopil hlavu dole a tváril sa, že si niečo urputne zapisuje na papier. Svojim študentom som dnes hovoril, dobre sa na Obamu pozerajte, takto vyzerá niekto, kto sa predávkuje kávou alebo Red Bullmi. Musí vyžarovať energiu, nie letargicky ako naposledy.
Autor: Alena Taranová, Hempstead