Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
EDINBURGH, BRATISLAVA. Škóti majú sto týždňov na to, aby si rozmysleli, či sa chcú oddeliť od Veľkej Británie. Referendu o nezávislosti po pondelkovej schôdzke britského premiéra a prvého škótskeho ministra nič nestojí v ceste.
Na jeseň v roku 2014 čaká Škótov nielen podľa premiéra Davida Camerona najdôležitejšie rozhodnutie za posledných tristo rokov.
Bannockburne 2014
Kým premiér Cameron prišiel z Londýna s nádejou, že o dva roky referendu povedia Škóti nie, prvý škótsky minister Alex Salmond verí, že historické hlasovanie bude úspešné a Škótsko sa čoskoro stane samostatnou krajinou.
Referendum sa nacionalistom podarilo načasovať na 700. výročie bitky v Bannockburne, v ktorej Škóti vedení Robertom Bruceom porazili Angličanov. Ak by Škóti mali vymenovať jeden historický dátum, tak bitka z roku 1314 by určite vyhrala na celej čiare.
Britský premiér Cameron dúfa, že číslo 2014 také magické nebude.
Spolu sme silnejší
„Je veľa vecí, ktoré by som chcel v tejto vláde dokázať, ale na čom záleží viac, ako na záchrane nášho Spojeného kráľovstva?“ povedal v pondelok Cameron. V lodeniciach, kde vyrábajú najväčšiu britskú vojnovú loď, rozprával rozcítene o tom, o čo je Veľká Británia silnejšia, keď je jednotná, a pripomenul úspešnú olympiádu v Londýne.
Salmond, s ktorým v pondelok podpísali dohodu o usporiadaní referenda, hovoril, ako by mohli byť bohatší, keď sa osamostatnia. Podobne uvažujú nacionalisti v ďalších európskych regiónoch ako Katalánsko v Španielsku či Flámsko v Belgicku. Všetci argumentujú hlavne peniazmi.
Ropa a plyn
V prípade Škótska ide hlavne o zásoby ropy a plynu v Severnom mori. Problémom by mohla byť aj námorná základňa s jadrovými ponorkami. Ak by bolo podľa Salmonda, v samostatnom Škótsku by pre ne už nebolo miesto.
Napriek obavám sa však v Londýne zatiaľ nepripravuje ich sťahovanie. Prieskumy verejnej mienky hovoria, že väčšina z piatich miliónov Škotov si odtrhnutie neželá. Za je podľa Reuters niečo medzi 30 a 40 percentami.
Viac ako polovica Škótska si stále myslí, že v rámci Spojeného kráľovstva sú silnejší. V Únii majú už aj tak veľkú mieru nezávislosti v školstve, samostatné športové tímy aj národné symboly.
Takže je otázka, či by v čase celosvetovej krízy stálo za to ísť do toho rizika. Ak si povedia, že áno, tak Britániu čaká najväčšie politické zemetrasenie po takmer sto rokoch, keď sa od nej odtrhlo Írsko.