Šanghaj 14. júna (TASR) - Ešte pred prvým stretnutím ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom v slovinskej Ľubľane prezentovali dnes v Šanghaji Rusko a Čína jednotný negatívny postoj voči americkému plánu na vybudovanie systému protiraketovej obrany (NMD).
Prezidenti Číny a Ruska sa stretli v Šanghaji na summite piatich krajín tzv. Šanghajskej päťky - Ruska, Číny, Tadžikistanu, Kirgizska a Kazachstanu. Obaja najvyšší predstavitelia Číny a Ruska na summite rokovali so svojimi kolegami - kazašským prezidentom Nursultanom Nazarbajevom, tadžickým prezidentom Imomalim Rachmanovom a kirgizským prezidentom Askarom Akajevom.
Na summite sa v úlohe pozorovateľa a zároveň prizvaného členského štátu, tak ako minulý rok Tadžikistan, zúčastnil aj najvyšší predstaviteľ Uzbekistanu Islam Karimov.
Kremeľ dnes vyhlásil, že Bushov plán NMD predstavuje hrozbu z hľadiska globálnej bezpečnosti, čím podporil opakujúce sa varovania Číny, že NMD by mohlo podnietiť nové preteky v zbrojení.
"Naše názory na otázku NMD sa zhodujú s čínskymi," vyhlásil v Šanghaji ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov. Šéf ruskej diplomacie zároveň uviedol, že čínska strana pripisuje veľkú dôležitosť vzájomným dobrým bilaterálnym vzťahom s USA kvôli medzinárodnej stabilite a dodal, že Peking sa bude usilovať o konštruktívnejšiu politiku vo vzťahoch s Washingtonom.
"Musím zdôrazniť, že Rusko a Čína majú relatívne rovnaké názory na americký plán NMD," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí a dodal, že Čína bude ešte potrebovať istý čas na preštudovanie ruského alternatívneho návrhu k NMD.
Stretnutie najvyšších predstaviteľov Ruska a Číny bolo prvým z troch plánovaných na tento rok. Bývalí rivali o líderstvo v komunistickom bloku - Moskva a Peking od pádu komunizmu uzavreli spojenectvo z obavy o možné nepokoje zapríčinené islamskými separatistami a negatívnym postojom k niektorým bodom politiky USA.
Šanghajská päťka dostala názov podľa dejiska jej založenia, ktorým bol v roku 1996 práve Šanghaj. Bola založená s cieľom vyriešiť pretrvávajúce čínsko-sovietske spory týkajúce sa spoločných hraníc. Toto päťčlenné zoskupenie dnes v spoločnom vyhlásení prijalo Uzbekistan za svoju šiestu členskú krajinu a premenovalo sa na Šanghajskú organizáciu spolupráce.
Členské krajiny pri tejto príležitosti vyjadrili presvedčenie, že vytvorenie šesťčlenného zoskupenia pomôže zlepšiť vzájomné bilaterálne vzťahy zainteresovaných štátov a prispeje k stabilite a bezpečnosti stredoázijského regiónu.
Takmer pre všetky členské krajiny tejto skupiny predstavuje najväčšiu hrozbu práve Islamské hnutie Uzbekistanu (IMU), ktoré nesie zodpovednosť za ozbrojené útoky do celého regiónu v snahe o vytvorenie nezávislého islamského štátu.
V piatok by mali šiesti prezidenti podpísať dokument, v ktorom sa zaviažu na spoluprácu proti separatizmu a terorizmu, najmä proti moslimským extrémistom v Čečensku, Afganistane a v západnej Číne.