BEJRÚT. Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Lachdar Brahímí požiadal iránske vedenie o pomoc vedúcu k dosiahnutiu prímeria v Sýrii počas moslimského náboženského sviatku Íd al-adhá.
Výzvu zverejnila v pondelok OSN krátko po tom, ako Brahímí absolvoval v Teheráne rokovania s iránskym vedením.
Brahímí v rámci rozhovorov upozornil, že kríza v Sýrii sa zhoršuje každým dňom. Zdôraznil nevyhnutnosť okamžitého zastavenie násilností.
Prímerie za Annana nevydržalo
Prímerie podľa Brahímího môže pomôcť vytvoriť atmosféru pre napredovanie politického procesu v Sýrii.
Brahímí predtým rokoval o Sýrii v Turecku a Saudskej Arábii. Jeho predchodca Kofi Annan sa snažil dvakrát zapojiť Irán, ktorý je spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, do mierového plánu pre Sýriu.
Annanovi sa vo funkcii emisára OSN podarilo 12. apríla vyrokovať prímerie, vďaka ktorému boje na niekoľko dní ustali, ale po krátkej prestávke boli obnovené s ešte väčšou intenzitou.
Od apríla sa boje v Sýrii rozšírili do ďalších oblastí. Podľa odhadov príde denne o život približne sto ľudí, celkovo si 19 mesiacov trvajúci konflikt vyžiadal už najmenej 32.000 obetí.
Sviatok obetovania Íd al-adhá sa tento rok začína 25. októbra, trvá tri dni a počas neho veriaci obetujú zvieratá.
Únia schválila nové sankcie
Rada EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli schválila nové, v poradí už dvadsiate kolo sankcií voči režimu v Sýrii.
Na čierny zoznam EÚ pribudlo ďalších 28 občanov Sýrie a dve nové sýrske spoločnosti.
Sankcie im znemožňuje vycestovať do priestoru únie a ich aktíva v európskych bankách boli zmrazené.
Reakcia európskych diplomatov bola očakávaná, nakoľko sa vojnový konflikt v Sýrii nezmierňuje a násilnosti si vyžiadali okolo 350.000 utečencov.
Tí utekajú prevažne do krajín susediacich so Sýriou a predstavujú nečakané výzvy pre medzinárodné humanitárne organizácie.
Únia pomôže Turkom s utečencami
Európska únia bude naďalej pomáhať Turecku pri zvládaní prílevu tisícov sýrskych utečencov, neponúka však možnosť, že by nejakých utečencov zobrala.
Ministri zahraničia EÚ to v pondelok oznámili na stretnutí v Luxembursku v reakcii na výzvu tureckého ministra pre Európu Egemena Bagisa, aby EÚ Ankare viac pomáhala s utečencami, ktorých počet prekročil 100-tisíc.
"Jednoznačne sa musíme viac sústrediť na zabezpečenie dočasných príbytkov pre utečencov," povedal nemecký minister zahraničia Guido Westerwelle s tým, že ide o utečencov, ktorí sa chcú čo najskôr vrátiť domov do Sýrie, a preto by mali zatiaľ zostať v Turecku.
Aj šéfka európskej únie má rovnaký názor a tvrdí, že Turecko potrebuje pomoc najmä pri zabezpečení základných potrieb pre sýrskych utečencov, v čom mu únia pomáha a bude naďalej pomáhať.
Utečencov prichýlili v rodinách
Jordánsko plánuje otvoriť druhý tábor pre sýrskych utečencov, ktorých počet sa podľa očakávania do konca roka zvýši v krajine na 250 000.
Anmar Hmúd, v jordánskej vláde zodpovedný za utečencov zo Sýrie, povedal, že navrhnutým miestom na vybudovanie nového tábora je oblasť Maradžíb al-Fahúd nachádzajúca sa 44 km východne od hlavného mesta Ammán. Neuviedol však termín dokončenia tábora.
Agentúra OSN pre utečencov uviedla, že v Jordánsku sa momentálne nachádza v táboroch 210 000 sýrskych utečencov, čo je najväčší počet v regióne.
Sýrčania, ktorí prejdú cez neoficiálne hranice, sú umiestnení v tábore Zaatarí, kde sa momentálne nachádza 33 000 utečencov. Oveľa viac utečencov však žije v jordánskych rodinách.
Podľa Hmúnda v novom tábore bude môcť žiť spočiatku 5000 utečencov, postupne sa ich počet zvýši na 45 000 osôb.
Povstalci kontrolujú veľkú časť diaľnice do Aleppa
Sýrska opozícia získala kontrolu nad 80-kilometrových úsekom diaľnice z metropoly Damask do mesta Aleppo. S odvolaním sa na telefonický rozhovor s veliteľom povstaleckej armády Abú Umarom al-Halábím o tom informovala agentúra DPA.
Upresnil, že do Aleppa vedie z Damasku viacero ciest, ale diaľnica, ktorej veľkú časť povstalci kontrolujú, je kľúčová pre zásobovanie vládnych síl a prepravu posíl.
Povstalci okrem toho informovali, že uniesli a zadržiavajú Mahmúda Hasúna, brata veľkého muftiho Sýrie Ahmada Hasúna, ktorý podporuje režim prezidenta Bašára Asada.
Protivládni aktivisti v pondelok informovali o ťažkých bojoch medzi vládnymi jednotkami a povstalcami pri libanonských hraniciach.
Rusko popiera kazetové bomby
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov poprel informácie poprednej ľudskoprávnej organizácie, že sýrske úrady používajú proti povstalcom v Rusku vyrobené trieštivé bomby.
"Nie je to potvrdené. V tomto regióne vrátane Sýrie a ďalších krajín je mnoho zbraní, ktoré sa tam dostávajú vo veľkých množstvách a ilegálne," povedal Lavrov.
Dodal tiež, že je ťažké stanoviť, odkiaľ a ako sa tam munícia a zbrane dodávajú. Organizácia Human Rights Watch (HRW) so sídlom v New Yorku predtým uviedla, že v pokračujúcom konflikte vládni vojaci nasadzujú proti opozičným silám ruské trieštivé bomby RBK-250.
Sedemdesiatsedem krajín podpísalo v roku 2008 konvenciu na zákaz používania kazetových (trieštivých) bômb, ktoré aktívne nasadzovali Spojené štáty v roku 1999 počas vojenskej kampane v Juhoslávii.
Avšak Sýria, USA, Rusko ani Čína konvenciu nepodpísali. Sýrsky konflikt si už podľa rôznych opozičných skupín vyžiadal desaťtisíce obetí na životoch.