Výsledok víkendových volieb posilní hlavne rebelov vnútri ODS.
PRAHA, BRATISLAVA. Česi sú z politiky otrávení a tvrdo to dali pocítiť premiérovi Petrovi Nečasovi a jeho občianskym demokratom (ODS).
Porážka ODS vo víkendových krajských a senátnych voľbách sa čakala, ale výsledok prekvapil. ODS skončila až tretia so ziskom 12,3 percenta hlasov. Pred štyrmi rokmi získala v krajských voľbách 23,5 percenta.
„Zaujímavé nie je to, že vládna strana prehrala, ale že prehrala s takým biednym ziskom,“ vraví pre ČTK politológ Tomáš Lebeda.
Zvíťazili sociálni demokrati (ČSSD), ktorí získali deväť z 13 krajov. Najväčším prekvapením volieb je úspech komunistov, ktorí skončili druhí a vyhrali vo dvoch krajoch.
Nie je to len prehra občianskych demokratov, ale ich predsedu a premiéra osobne.
ODS vyhrala iba v Plzenskom kraji, aj to zásluhou bývalého ministra spravodlivosti Jiřího Pospíšila, ktorého v júni odvolal práve Nečas s veľmi nejasným vysvetlením – že ako manažér nezvládol funkciu, keď žiadal v čase krízy viac peňazí.
Nebudú na infúziách
Nečas označil výsledky volieb za porážku celej českej pravice, keďže koaličná TOP 09, ktorá mala na krajskej úrovni premiéru, získala len 6,6 percenta hlasov.
ODS podľa neho platí za vládnu zodpovednosť a nutné reformy. Zatiaľ nie je ochotný nič meniť. Počká si na prijímanie kľúčových daňových zákonov koncom októbra.
Ak sa ukáže, že vláda nemá dosť hlasov, „nebude ju udržiavať na politických infúziách“, povedal v televíznej diskusii Otázky Václava Moravca.
Politológovia sa zhodujú, že krajské voľby by nemali znamenať bezprostredný pád vlády.
Výsledky však oslabili pozíciu premiéra a predsedu ODS Nečasa a posilnili rebelov v strane, ktorí nechcú schváliť vládne zákony.
„Veľmi výrazne to prehĺbi rozkol v ODS,“ povedal pre ČTK politológ Bohumil Doležal.
To sa môže prejaviť pri hlasovaní v snemovni, ale aj na novembrovom zjazde ODS, kde bude Nečas kandidovať na šéfa strany. „Je možné, že vláda padne – ale padne zvnútra,“ myslí si podľa ČTK politológ Tomáš Jarmara.
Rebeli majú podľa pozorovateľov podporu prezidenta Václava Klausa.
„Prezident považuje výsledok volieb za taký jednoznačný a zrozumiteľný, že žiadne zložité interpretácie nie sú potrebné. Každý by si z nich mal vyvodiť patričné závery,“ povedal jeho hovorca Radim Ochvat.
Komunisti do vlády
Za najväčšie prekvapenie volieb politológovia nepovažujú výhru sociálnych demokratov, ale úspech komunistov.
Komunisti už boli druhí v krajských voľbách v roku 2004, ale získali menej percent (19,7 %) a tentoraz vyhrali vo dvoch krajoch (Ústeckom a Karlovarskom).
Prekvapili aj v senátnych voľbách, čo je zriedkavé. Spolu s ČSSD majú šancu získať po druhom kole v Senáte ústavnú väčšinu.
To pre nich môže znamenať prvú účasť v českej vláde. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka sa po voľbách vyjadril, že by mali prehodnotiť tzv. Bohumínske uznesenie, ktoré zakazuje spoluprácu s komunistami na centrálnej úrovni.
Víťazi volieb
JIŘÍ POSPÍŠIL: najpopulárnejšieho člena vlády odvolal v júni premiér Nečas z funkcie ministra spravodlivosti preto, že manžérsky nezvládol svoj post. Neoficiálne sa hovorilo o tom, že premiér chce zabrániť vymenovaniu Lenky Bradáčoveje za vrchnú pražskú štátnu zástupkyňu. Pospíšil teraz doviedol ODS k jedinému víťazstvu v Plzenskom kraji. Pospíšil to berie ako signál, že nemá odísť z politiky. Na novembrovom zjazde ODS bude opäť kandidovať za podpredsedu strany, nevylúčil ani kandidatúru na post šéfa strany, kde by vyzval Nečasa.
JIŘÍ ČUNEK: po odchode z vrcholnej politiky v novembri 2007 a viacerých obvineniach hovorí bývalý minister po víkendových voľbách o osobnej satisfakcii. V prvom kole senátnych volieb vyhral a v druhom kole je jasným favoritom, v krajských voľbách doviedol ľudovcov (KDU-ČSL) na druhé miesto v Zlínskom kraji, kde on sám získal najviac preferenčných hlasov – 11-tisíc.
TOMIO OKAMURA: prvý politický pokus česko-japonského podnikateľa v cestovnom ruchu vyšiel, postúpil do druhého kola senátnych volieb, hoci stávkové kancelárie predpovedali víťazstvo hneď v prvom kole. Od senátnych volieb závisí jeho kandidatúra v prvých priamych prezidentských voľbách na budúci rok.
Porazení:
JIŘÍ PAROUBEK: V minulých krajských voľbách triumfoval, keď sociálni demokrati pod jeho vedením vyhrali vo všetkých krajoch a písalo sa o oranžovom cunami. Po parlamentných voľbách v roku 2010 rezignoval, odišiel z ČSSD a založil si novú stranu Národní socialisti – ľavica 21. storočia. Tá v krajských voľbách nedostala ani tri percentá, Paroubek podľa politológov v politike skončil.
ANDREJ BABIŠ: český miliardár slovenského pôvodu so svojím novým protestných hnutím ANO 2011 neuspel, v senátnych voľbách ani jeden zo siedmich kandidátov neprešil do druhého kola.