Už filozof Arthur Schopenhauer mal panický strach, že ho pochovajú zaživa.
Preto nariadil, že po smrti ho ešte šesť dní majú nechať v posteli. Kým sa jeho telo nezačne rozkladať. Zdalo by sa, že takéto obavy sú dnes zbytočné.
V porýnskom Erftstadte však lekár pohotovosti omylom vyhlásil 71-ročnú ženu za mŕtvu. Prokuratúra medzitým začala vyšetrovanie proti lekárovi za ublíženie na tele.
Bez vplyvu inej osoby
Lekára k svojej chorej príbuznej zavolala jej neter. Dlho vraj zvonila, no nikto neotváral. Cez okno potom zbadala, že jej teta leží bezvládne na zemi. Privolaný lekár po krátkej prehliadke konštatoval smrť.
Do úmrtného listu ako príčinu zaznamenal: neznáma. O hodinu neskôr sa už na zdanlivo mŕtvu dôchodkyňu prišli pozrieť dvaja policajti z kriminálky.
Ako vždy, keď lekár vyhlási príčinu smrti za neznámu. Aby vylúčili, že zosnulá zomrela následkom „vplyvu inej osoby“.
No tentoraz pri obhliadke „nebožtíčka“ ešte dýchala a hýbala sa. Okamžite ju previezli do nemocnice, kde ju ošetrujú na jednotke intenzívnej starostlivosti.
„To bola, samozrejme, pre kolegov veľmi zvláštna situácia,“ oznámil policajný hovorca. „Zvládli to bez akejkoľvek ujmy a sú normálne v službe,“ dodal. Zápach a ďalšie okolnosti v byte vraj nasvedčovali tomu, že dotyčná naozaj skonala.
Pozor na chlad
Zdanlivá smrť pritom nie je až taký zriedkavý fenomén. Švédsky profesor Jan Bondeson varuje napríklad potenciálnych samovrahov pred predávkovaním sa tabletkami v mrazivom parku.
Mohli by veľmi rýchlo stuhnúť a prenáhlený lekár by ich mohol vyhlásiť za mŕtvych.
Je možné, že mnohí sa potom prebudia až v zemi, po pohrebe, a umrú oveľa hroznejším spôsobom, ako to pôvodne plánovali.
Autor: Vlado Müller