V prípadnom referende by sa za vstup do Únie vyslovilo iba 42 percent srbských občanov.
BELEHRAD. Podpora vstupu Srbska do Európskej únie zo strany občanov postjuhoslovanskej republiky trvalo klesá.
Naznačujú to výsledky prieskumu verejnej mienky, ktorý agentúra TNS Medium Gallup vykonala na sklonku septembra.
Srbi NATO odmietajú
Podľa nich by sa v prípadnom referende vyslovilo za vstup už iba 42 percent srbských občanov, proti by bolo 36 percent.
Ďalších 14 percent by sa na plebiscite ani nezúčastnilo, vyplýva z piatkovej informácie periodika Večernje novosti.
Ešte na sklonku augusta podporovalo vstup Srbska do EÚ 49 percent oslovených srbských občanov, čo však bolo tiež o dve percentá menej ako v decembri 2011.
Podľa TNS Medium Gallup by v súčasnosti bolo za prípadný vstup krajiny do Severoatlantickej aliancie (NATO) iba 17 percent jej občanov, proti 64 percent Srbov.
Prekážkou je Kosovo
Srbsko disponuje od marca štatútom kandidátskej krajiny EÚ, avšak v tomto kalendárnom roku sa už konkrétneho termínu otvorenia prístupových rokovaní s určitosťou nedočká.
Predpokladom stanovenia takéhoto termínu je podľa najnovšej správy Európskej komisie evidentné a trvalé zlepšenie srbsko-kosovských vzťahov, ktoré povedie postupne k ich úplnej normalizácii.
Tak prezident Tomislav Nikolič, ako aj premiér Ivica Dačič reagovali netajene kriticky na pasáž správy, v ktorom autori vyzvali Belehrad k rešpektovaniu územnej celistvosti Kosova.
Najvyšší srbský predstaviteľ po štvrtkovom stretnutí s eurokomisárom pre rozšírenie EÚ Štefanom Fülem v Belehrade dokonca povedal: "Ak si Európa vážne želá pričlenenie Srbska k EÚ, potom sa musí zmeniť časť správy".