SME

Skutočným prvým párom Ameriky sú Clintonovci

Bill a Hillary Clintonovci sú najpopulárnejší politici v Štátoch. A svoje staré úlohy si možno vymenia.

Jedna z prvých spoločných fotografií. Bill vtedy podľa Hillary vyzeral ako Viking.Jedna z prvých spoločných fotografií. Bill vtedy podľa Hillary vyzeral ako Viking. (Zdroj: CLINTONLIBRARY.GOV)

Bill a Hillary Clintonovci sú najpopulárnejší politici v Spojených štátoch. Je možné, že o štyri roky si bývalý prezident a prvá dáma svoje staré úlohy vymenia.

Byť politikom v súčasnej Amerike nie je bohviečo. Kongres má podporu ako Fidel Castro, vysoko nerúbe ani prezident Barack Obama či jeho vyzývateľ Mitt Romney. Američania nad politikmi hádžu rukou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomedzi toho všetkého sa vymyká jeden manželský pár. On je bývalý prezident, cenený viac bežnými ľuďmi než historikmi. Ona je zasa súčasná ministerka zahraničia, exsenátorka a bývalá kandidátka na prezidenta. Pár, aký nemá v amerických dejinách obdoby.

SkryťVypnúť reklamu

Bill Clinton a jeho manželka Hillary v súčasnosti majú rekordnú obľúbenosť medzi ľuďmi. „Bill Clinton je na vrchole popularity,“ hlásala v júni agentúra Gallup, keď bývalého demokratického prezidenta podporovalo 66 percent Američanov. Podobne v láske ho mali, iba keď sa v roku 1993 stal prezidentom.

Rovnakú obľubu (66 percent) medzi ľuďmi má aj Hillary Clintonová. Súčasná lietajúca ministerka zahraničia, ktorá za necelé štyri roky vo funkcii navštívila už 110 krajín, mala takúto podporu len v roku 1999, keď celý svet rozoberal neveru jej manžela.

Skutoční víťazi volieb

Práve Clintonovcov nazval britský denník Guardian skutočnými víťazmi volieb v roku 2012. Čím to je, že práve tento pár, určite nie bez chýb a naisto nie bez škandálov, si dokáže získať Američanov?

SkryťVypnúť reklamu

Billa majú ľudia radi, pretože za jeho čias bola na tom Amerika dobre. Žiadna vojna, nezamestnanosť klesala, verejný rozpočet bol v prebytku. „Považujeme jeho éru za časy prosperity a mieru,“ povedal pre Guardian Larry Hass, bývalý Clintonov poradca.

Historici už takí veľkorysí k jeho ôsmim rokom nie sú. V rebríčku amerických prezidentov z minulého roku ho zaradili na 20. miesto (zo 40 skúmaných prezidentov), lepšie na tom bol Carter, Reagan, Johnson aj Kennedy.

Exprezident zostáva aj naďalej aktívny. Je veľmi dobrý rečník, jeho vystúpenie na zjazde demokratov bolo vôbec najlepším spomedzi všetkých politikov. Jeho obľube pomáha aj to, že na rozdiel od súčasného prezidenta naňho republikáni neútočia.

Rovnako majú Američania radi aj jeho manželku Hillary a nielen preto, že jej manželom je Bill. Podľa analytikov vyrástla vo funkcii ministerky na „svetovú štátničku“.

SkryťVypnúť reklamu

A mnoho žien obdivuje aj to, ako pred trinástimi rokmi zvládla škandál okolo nevery svojho manžela so stážistkou Monikou Lewinskou.

Práve tento týždeň si obaja pripomenuli 37. výročie svadby. Ich manželstvo pritom už viackrát bolo na hrane. Takmer vždy pre manželove nevery.

Podľa najnovšej knihy Bill a Hillary, ktorú nedávno napísal historik William Chafe, navrhol Bill manželke rozvod už v roku 1990. Vtedajší guvernér Arkansasu sa zamiloval do krásnej biznismenky Mary Jo Jenkinsovej. Hillary však rozvod odmietla.

Ako sama neskôr priznala, na myseľ jej prišiel až v roku 1998, keď Bill po mesiacoch zapierania priznal, že s Monikou Lewinskou mal pomer. Dokázal ju však presvedčiť, aby pri ňom zostala. A ich spoločný príbeh ukazuje, ako veľmi sa obaja potrebujú.

SkryťVypnúť reklamu

Oddych v Arkansase v roku 1975. FOTO - CLINTONLIBRARY.GOV

Ambiciózny pár

Prvýkrát sa stretli počas štúdií na univerzite Yale. Bill bol chlapec v malého mestečka s názvom Hope (Nádej) v zabudnutom Arkansase. Vyrastal s otčimom, ktorý bil matku. Vlastný otec mu zahynul počas automobilovej nehody ešte predtým, ako sa narodil.

Už od puberty vedel, že chce byť politikom. Ako sám neskôr spomínal, ovplyvnili ho dve veci, obe v roku 1963. Stretol sa s demokratickým prezidentom Johnom Fitzgeraldom Kennedym, ktorý vyzýval mladých ľudí, aby sa pridali do štátnej sféry. A veľmi na neho zapôsobil aj legendárny prejav Martina Luthera Kinga, ktorý sa naučil naspamäť.

Hillary Rodhamová pochádzala z bohatej rodiny z Chicaga. Ako snaživá a ambiciózna žiačka mierila vysoko. Na Yale išla študovať právo, v tom čase ako jedna z mála žien.

SkryťVypnúť reklamu

Bola práve v druhom ročníku, keď si všimla nového prváka z Arkansasu. „Vyzeral ako Viking. Mal veľkú hrdzavú bradu, dlhé vlasy a pôsobil veľmi veľkolepo,“ spomínala v roku 2003 v rozhovore pre ABC.

Dlhšie si vymieňali pohľady, kým raz v knižnici neprišla za ním a nepredstavila sa. Krátko nato začali randiť. „Bol prvý muž, ktorého som stretla, ktorý sa ma nebál,“ povedala raz podľa portálu Salon.

Clintonovi, ktorý sa pred ňou vyhýbal dlhším vzťahom, zasa imponovala jej sila, sebavedomie a ambicióznosť.

Mladý pár sa nakoniec zosobášil a usadil v Billovom rodnom Arkansase. Pre Hillary to nebolo ľahké – ambiciózna žena sa musela podriadiť politickým túžbam svojho manžela. Tak to vlastne viac-menej bolo až do roku 2001.

Aj ako prvá dáma Arkansasu (Bill bol dvanásť rokov guvernérom tohto štátu) či prvá dáma celej krajiny však bola politicky aktívna. Práve jej pripisujú jeden z najväčších úspechov Clintonových rokov v Arkansase – zlepšenie vzdelávacieho systému v štáte.

SkryťVypnúť reklamu

V Bielom dome sa snažila presadiť reformu zdravotníctva, čo sa jej však nakoniec nepodarilo. Aktívne cestovala. Podľa New York Times za osem rokov navštívila viac ako 80 krajín a stretávala sa okrem štátnikov aj s bežnými ľuďmi.

Jej čas nastal, keď sa Clintonovi skončil mandát prezidenta. Ako vôbec prvá dáma v americkej histórii išla do nejakých volieb. Post senátorky New Yorku vyhrala.

Napriek neverám ich manželstvo, ktoré začalo svadbou v roku 1975, trvá aj naďalej. FOTO - CLINTONLIBRARY.GOV

Zaprel neveru. Neraz

Obaja ambiciózni politici priznávajú, že aj keď sa niekedy vidia iba párkrát do mesiaca, navzájom sa potrebujú. Aj preto ich manželstvo s mnohými problémami vydržalo až doteraz.

Historik William Chafe napísal, že za výdržou v ich vzťahu nie je len hlboká láska, ale aj istý politický kalkul. „Mali spoločný sen. Budú partneri. Spolu dobyjú, a lepšie, svet,“ napísal Chafe podľa Chicago Tribune.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z príkladov ukázali začiatkom roku 1992. Bill Clinton vtedy kandidoval v demokratických primárkach na prezidenta. Guvernéra z Arkansasu mimo tohto štátu veľmi nepoznali. Vo volebných zhromaždeniach v Iowe skončil tretí.

Chystal sa práve na primárky v New Hampshire, keď jeho kampaň zasiahlo obvinenie, že mal 12 rokov sexuálny vzťah s istou Gennifer Flowersovou.

Bill to odmietal. Na pomoc mu prišla Hillary a spolu ako šťastný manželský pár vystúpili pred primárkami v populárnej relácii televízie CBS 60 minút.

Zabralo to, Clinton skončil v primárkach druhý, vzápätí vyhral južanské štáty a nakoniec sa stal kandidátom demokratickej strany. A po porážke Georgea Busha staršieho aj novým americkým prezidentom.

Až neskôr priznal, že klamal a s Gennifer Flowersovou mal sexuálny pomer. „Ak by ma Hillary išla zastreliť, urobila by tak mimo kamier. Nemyslí si, že niekto iný by mal nabíjať zbraň,“ spomínal Clinton v roku 2009 pre CBS. Priznal, že nebyť Hillary, nikdy by sa prezidentom nestal.

SkryťVypnúť reklamu

Potomka majú jedného. Dcéra Chelsea sa narodila v roku 1980. FOTO - CLINTONLIBRARY.GOV

Bude prezidentkou?

Vyzerá to, že o štyri roky by mohol prísť čas, keď by to Bill mohol Hillary vrátiť. Meno populárnej ministerky sa teraz skloňuje ako najhorúcejší kandidát demokratov na uvoľnené miesto vo voľbách v roku 2016.

Prvý pokus Clintonovej v roku 2008 nevyšiel. Demokratické primárky tesne prehrala s charizmatickým Barackom Obamom. Magazín Time neskôr napísal, že jedným z dôvodov jej neúspechu (zriedkavého v kariére oboch politikov) bolo, že nepochopila dobu a nálady demokratických voličov.

Tí po ôsmich rokoch vlády republikána Georgea Busha mladšieho chceli zmenu, niekoho energického, kto prestavia Washington. Stará známa Hillary ťažko mohla naplniť tieto očakávania.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2016 by doba mohla byť priaznivejšia. Hillary vtedy bude mať 68 rokov, čo nie je zasa až tak veľa. V tomto roku končí na poste ministerky zahraničia a chystá sa odpočívať, písať knihu a zbierať sily.

Či to bude pre boj o Biely dom, ešte nevie ani Bill a zrejme ani ona sama. Každopádne, jej šance by boli vysoké. Aj preto, že po jej boku bude najpopulárnejší žijúci americký prezident.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 111
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 888
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 750
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 357
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 981
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 578
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 205
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 4

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu