Európski politici väčšinou Nobelovu cenu za mier privítali. Euroskeptici hovoria, že ide o vtip.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
OSLO, BRATISLAVA. Najprestížnejšie ocenenie na svete dostala Európska únia. V čase, keď prechádza najhoršou krízou od svojho vzniku.
Nobelovu cenu za mier dostala za to, že viac ako 60 rokov úspešne bojuje za mier a demokraciu. Dostala ju v čase, keď si už aj proeurópski naladení Nemci vedia podľa prieskumov predstaviť život mimo únie, v uliciach miest zadlžených krajín sa masovo demonštruje a kríza rozdeľuje i krajiny vnútri Únie.
Cenu si zástupcovia Únie prevezmú v decembri v Nórsku, ktoré už dvakrát v referende odmietlo vstúpiť do ocenenej organizácie.
Všetci za Hlasovanie päťčlenného výboru bolo hladké. „Bolo to jednomyseľné rozhodnutie a nebolo príliš zložité,“ povedal pre nórsky denník Aftenposten generálny tajomník rady Európy Thorbjörn Jagland, ktorý je na čele výboru.
Výbor ocenil zmierenie Nemecka a Francúzska, ktoré proti sebe stáli v troch vojnách. „Dnes je vojna medzi Nemeckom a Francúzskom nemysliteľná,“ píše sa v stanovisku výboru.
Pád Berlínskeho múru neskôr umožnil členstvo stredo a východoeurópskych krajín. „Delenie na Východ a Západ sa do značnej miery skončilo, bola posilnená demokracia a bolo urovnané množstvo etnických konfliktov,“ píše sa v stanovisku výboru. Teraz sa Únia snaží o mier na Balkáne.
Únia dostala ocenenie v čase svojej najväčšej krízy. Má jej pomôcť problémy prekonať. „Je to posolstvo Európe, aby udržala to, čo dosiahla, a aby pokročila ďalej,“ vysvetlil Jagland.
Barrosov skvelý deň Jednomyseľné rozhodnutie z Osla vyvolalo rozdielne reakcie, takmer všetkých však prekvapilo.
„Musím sa priznať, že keď som sa ráno zobudil, nečakal som, že je predo mnou taký skvelý deň,“ vyhlásil José Manuel Barroso, predseda Európskej komisie, ktorý o cene hovoril ako „o veľkej cti pre všetkých 500 miliónov občanov“.
Tých, ktorí Úniu roky kritizujú ako byrokratickú inštitúciu, ktorá ohrozuje nezávislosť národných štátov, rozhodnutie nepresvedčilo. „To je vtip,“ reagoval vyhlásený euro〜skeptik český prezident Václav Klaus.
Niektorým cena pripomenula rozpaky spred troch rokov, keď nobelovku dostal americký prezident Barack Obama.
Podľa Tomáša Weissa z európskeho inštitútu Europeum je to však teraz o inom. „Vtedy Nobelova cena len nafúkla bublinu prehnaných očakávaní. Únia je zavedený aktér, o ktorom všetci trochu tušia, čo dokáže a čo nie.“
Analytici hovoria, že cena môže Úniu ukázať z iného pohľadu. „Ľudia si ju pomerne často spájajú s jej ekonomickým rozmerom a zabúdajú, že jej prvotným zámerom bolo zabezpečiť mier v Európe.
Únia je koncept, ktorý ukázal, že aj tí najväčší nepriatelia môžu mať spoločné záujmy,“ povedal Martin Vančo z EurActiv.sk.
Nobelovky pre organizácie IPCC
Medzivládny panel o zmene klímy dostal Nobelovu cenu v roku 2007 spolu s Alom Gorom. Vznikol ešte v roku 1988, no preslávil sa začiatkom roku 2007, keď zverejnil svoju štvrtú správu. Upozornili na problémy, ktoré čakajú planétu s postupujúcimi klimatickými zmenami. Správy panelu sú základnými podkladmi pri rozhodovaní na svetových klimatických summitoch.
MAAE
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu dostala cenu v roku 2005 za „snahu zabrániť využívaniu jadra na vojenské účely“. V kuloároch sa však špekulovalo o tom, že agentúra a jej šéf Muhammad Baradej si ju vyslúžili za guráž postaviť sa americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi, ktorý jadrovými zbraňami zdôvodňoval útok na Irak. Agentúra opakovala, že žiadne dôkazy nenašla.
OSN
Organizácia Spojených národov dostala cenu v roku 2001 za „zásluhy o lepšie zorganizovaný svet“. Ocenili aj jej šéfa Kofiho Annana. Agentúry OSN sa medzi laureátmi objavili viackrát, pod OSN spadajú aj MAAE a IPCC, ocenili aj mierové zložky OSN (1998), Úrad vysokého komisára pre utečencov (1954 a 1981), Medzinárodná organizácia práce (1969) či detský fond UNICEF (1965).
Lekári bez hraníc
Jedna z najväčších rozvojových organizácií, ktorá posiela lekárov do oblastí postihnutých vojnou, sa ocenenia dočkala v roku 1999. Lekári bez hraníc v súčasnosti pracujú vo viac ako 70 krajinách sveta, kde presadzujú mierové riešenia problémov. Len raz vyzývala organizácia na vojenský zásah – počas krvavej genocídy v Rwande v roku 1994. Organizácia je nezávislá od politiky aj cirkví.
Proti mínam
Medzinárodná kampaň za zákaz nášľapných mín vznikla v roku 1992, keď sa spojilo sedem príbuzných mimovládok. Upozorňujú na riziko nášľapných mín a trieštivej munície. Tie sú nebezpečné aj dlho po konci vojny, zasahujú najmä civilistov. Najznámejšou tvárou kampane bola princezná Diana, ktorá sa Nobelovej ceny v roku 1997 nedožila. Zomrela mesiac pred udelením.
Matúš Krčmárik
Šefčovič: Únia je vzorom pre iné štáty Bez integrácie by sme nepoznali Európu bez vojen, povedal SME podpredseda Európskej komisie MAROŠ ŠEFČOVIČ.
Zaslúžila si Únia cenu?
„Je to významné ocenenie pre Úniu a jej občanov za úsilie, ktoré od jej vzniku venovali mierovému snaženiu. Vznikla na troskách po druhej svetovej vojne, mala význam pre šírenie demokracie v Grécku či Španielsku, aj vďaka Únii padol Berlínsky múr a mohli sa k západným demokraciám pridať krajiny strednej Európy. Šírenie mieru pokračuje na Balkáne.“
Bez nej by to nešlo?
„Som presvedčený, že nie. Máme na to dve tisícky rokov plné dôkazov, keď neubehlo ani desaťročie bez nejakej krvavej vojny v Európe. Práve šok po druhej svetovej vojne presvedčil lídrov, že takéto niečo sa už nemôže opakovať, ďalšiu vojnu by už Európa nemusela prežiť. Bez Únie by sme sa nedostali do stavu, keď ľudia môžu slobodne cestovať, majú spoločnú menu a nepoznajú vojnu.“
Čo znamená pre Úniu, že cenu dostala teraz?
„Potvrdzuje to úspešnosť modelu, ktorý sa tu nastavil. Zároveň je ocenením súčasných aktivít Únie vo svete. Presadzuje spravodlivejší svet založený na univerzálnych hodnotách, na ochrane životného prostredia, Únia je najväčším poskytovateľom rozvojovej pomoci. Vďaka tomu, že má najrozvinutejší model sociálnej spravodlivosti, je vzorom pre ostatné krajiny vo svete.“
Matúš Krčmárik
Držitelia Nobelovej ceny za mier Tu je zoznam laureátov Nobelovej ceny za mier za posledné dve desaťročia.
1989 Dalajláma XIV. (Tibet)
1990 Michail Sergejevič Gorbačov (ZSSR)
1991 Aung San Suu Kyi (Barma)
1992 Rigoberta Menchú Tum (Guatemala)
1993 Nelson Mandela (JAR), Frederik Willem de Klerk (JAR)
1994 Jásir Arafat Palestína, Šimon Peres Izrael, Jicchak Rabin (Izrael)
1995 Joseph Rotblat (Poľsko - Veľká Británia), Pugwashské konferencie o vede a svetových záležitostiach (Kanada)
1996 Carlos Filipe Ximenes Belo Východný Timor, José Ramos-Horta (Východný Timor)
1997 Medzinárodná kampaň za zákaz nášľapných mín (ICBL), Jody Williamsová (Spojené štáty)
1998 John Hume, David Trimble (Veľká Británia)
1999 Lekári bez hraníc (Belgicko)
2000 Kim Dae-jung (Kórejská republika)
2001 Organizácia Spojených národov, Kofi Annan (Ghana)
2002 Jimmy Carter (Spojené štáty)
2003 Širín Ebadiová (Irán)
2004 Wangari Maathaiová (Keňa)
2005 Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA) Organizácie Spojených národov, Mohamed ElBaradei (Generálny riaditeľ IAEA) Egypt
2006 Muhammad Júnus a Grameen Bank Bangladéš
2007 Al Gore (Spojené štáty), Medzivládny panel pre klimatické zmeny Organizácia Spojených národov
2008 Martti Ahtisaari (Fínsko)
2009 Barack Obama (Spojené štáty)
2010 Liou Siao-po (Čína)
2011 Leymah Gboweeová (Libéria), Ellen Johnsonová Sirleafová (Libéria) a Tawakkul Karmanová (Jemen)
Euroskeptici považujú Nobelovu cenu mieru za žart Ostrá kritika za udelenie Nobelovej ceny mieru Európskej únii sa ozýva z Británie, Holandska, ale aj zo samotného Nórska.
PARÍŽ. Euroskeptickí politici dnes kritizovali udelenie Nobelovej ceny za mier Európskej únii ako "žart", vzhľadom na sociálne nepokoje na juhu Európy.
"Možno je to ocenenie za mier a harmóniu na uliciach Atén a Madridu," reagoval ironicky europoslanec Martin Callanan, ktorý je predsedom skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v Európskom parlamente. Udelenie ocenenia označil za omeškaný prvoaprílový žart.
"Politické kroky EÚ zhoršili dopad finančnej krízy a viedli k sociálnym nepokojom, ktoré sme nevideli celú jednu generáciu," dodal Callanan.
Tým, že Nobelov výbor udelil cenu za mier EÚ, podľa neho "oslabil vynikajúcu prácu ďalších laureátov tohto ocenenia, ktorí si ho zaslúžili".
Za žart dnes dopoludnia považoval správu nórskeho rozhlasu a televízie (NRK) o udelení Nobelovej ceny za mier EÚ aj český prezident Václav Klaus. Keď sa správa potvrdila, Klausov spolupracovník Petr Hájek v Českej televízii označil prezidentovo rozčarovanie za "trpký smiech", "za výraz určitého zdesenia z pokrytectva".
O cene sa vyjadrujú posmešne Nobelovu cenu za mier označil za "absurdnú a bláznivú", citoval ho server novinky.cz.
Ostro kriticky sa ozvali politici, známi svojím negatívnym stanoviskom voči EÚ. Nigel Farage, vodca britskej Strany za nezávislosť Spojeného kráľovstva (UKIP), presadzujúcej odchod Británie z EÚ označil udelenie ocenenia únii za "absolútny škandál".
Posmešne sa vyjadril aj holandský populistický politik Geert Wilders: "Nobelova cena pre EÚ. V čase, kedy sa Brusel a celá Európa rúcajú do mizérie. Čo bude ďalej?"
Bývalý britský minister zahraničných vecí Malcolm Rifkind, poslanec vládnucej Konzervatívnej strany, ktorá je rozdelená v otázke úlohy Británie v EÚ, povedal zrejme to, čo si myslia mnohí Briti - že rozhodnutie Nobelovho výboru bolo trocha excentrické.
"Ak chceli udeliť cenu za zachovanie mieru v Európe, mali to rozdeliť medzi EÚ a NATO....Až do konca studenej vojny to bolo najmä NATO, ktoré udržiavalo mier."
Udelenie Nobelovej ceny za mier EÚ vyvolalo kontroverziu aj v samotnom Nórsku, ktoré nie je členom EÚ a podnietilo novú diskusiu o členstve krajiny v únii. Organizácia Nie EÚ označila výber EÚ za laureáta "absurdný". "Bolo to nesprávne ocenenie udelené v nesprávnom čase," konštatoval vodca Socialistickej ľavice (SV) Audun Lysbakken, ktorého strana je členom vládnucej koalície a je proti členstvu Nórska v EÚ.
Udelenie Nobelovej ceny mieru nepríjemne prekvapilo aj Walesu Laureát Nobelovej ceny mieru z roku 1983 a bývalý poľský prezident Lech Walesa je "nepríjemne" prekvapený udelením tohtoročnej Nobelovej ceny mieru Európskej únii.
Walesa síce uznáva tieto zásluhy, no EÚ podľa neho "za to dostáva zaplatené". Exprezident zdôraznil, že v dnešnom svete existuje dosť "individuálnych aktivistov", ktorí robia v záujme šírenia mieru osobné obete a často na seba berú veľké riziká.
"V tomto svete máme veľa príkladov osobného aktivizmu," reagoval Walesa, ktorý dostal Nobelovu cenu mieru za jeho boj proti totalitnému režimu v Poľsku.
TASR, SITA