Belehrad 14. júna (TASR) - Juhoslovanská vláda dnes schválila návrh zákona o spolupráci s Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY) so sídlom v Haagu, ktorý umožní Belehradu vydať bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča na trestné stíhanie za vojnové zločiny. Schválený návrh zákona postúpi kabinet na schválenie zväzovému parlamentu, ktorý posúdi zákon ešte tento týždeň.
Rozdielne názory na legislatívu o spolupráci s ICTY rozpútali v Juhoslávii zatiaľ najvážnejšiu vládnu krízu od čias zvrhnutia Miloševiča v októbri minulého roku. Zákonodarcovia čiernohorskej Socialistickej ľudovej strany (SNP) - bývalého spojenca Miloševičovej Socialistickej strany Srbska (SPS) - sú zásadne proti prijatiu zákona, ktorý by umožňoval vydávať občanov JZR do Haagu, pretože tribunál je podľa nich zaujatý voči Srbom.
Ak má však zákon prejsť hlasovaním v 178-člennom zväzovom parlamente, SNP ho bude musieť podporiť, pretože srbská Demokratická opozícia Srbska (DOS) nemá sama na jeho schválenie potrebnú väčšinu.
Srbský premiér Zoran Djindjič medzičasom vyhlásil, že Juhoslávia jednoducho musí prijať zákon o spolupráci s tribunálom, pretože inak riskuje stratu obrovského prílevu zahraničných investícií zo Spojených štátov a západných finančných inštitúcií.
"Nebo sa nám zrúti rovno na hlavu, ak sa nám do konca júna nepodarí odpísať aspoň 65 percent nášho zahraničného dlhu - ktorý podľa odhadov predstavuje desiatky miliárd dolárov," povedal Djindjič pre štátnu televíziu. "Akékoľvek iné riešenie je samovražda," dodal.
Miloševič, ktorý je od 1. apríla v belehradskom väzení pre podozrenie z korupcie a zneužívania moci, medzitým rozšíril svoj právnický tím o ďalších obhajcov a najal si ešte desať nových právnikov.
S ich pomocou chce exprezident - presvedčený o neprimeranej "politizácii" jeho prípadu - dokázať, že na jeho uväznenie neboli dostatočné dôkazy. Tím jeho právnikov sa má pokúsiť urobiť všetko preto, aby Miloševiča z väzenia prepustili ešte pred začatím súdneho procesu.