Agentúrnu správu sme nahradili článkom z tlačového vydania.
DAMASK, BRATISLAVA. Konflikt medzi Sýriou a Tureckom sa dramatizuje a rozširuje. Prestáva byť už len regionálnym sporom.
Analytici hovoria, že napätie je vysoké a na to, aby sa občasné ostreľovanie medzi susedmi premenilo na plnokrvný vojenský konflikt veľa netreba.
Lietadlo s muníciou
Turecká armáda vo štvrtok vyhlásila, že zvýšila stupeň pohotovosti. Stalo sa to po tom, čo v stredu turecké stíhačky prinútili na svojom území pristáť ruské civilné lietadlo.
Na palube podľa Turkov viezlo príliš málo pasažierov a k tomu náklad munície pre sýrsky režim. Ten tvrdí, že nič nelegálne na palube nebolo a turecké odchytenie lietadla označil za pirátstvo.
V stroji Airbus A320, ktorý niekoľko hodín zadržiavali v Turecku a potom bez zhabaného nákladu prepustili, boli podľa tureckej televízie NTV časti raketových systémov aj telekomunikačná technika.
Na Ankaru sa sťažovala aj Moskva, odkiaľ lietadlo odletelo. Sťažovala sa na neprístojné zaobchádzanie s jej občanmi na palube lietadla a ruské firmy vyvážajúce zbrane o náklade vraj nič nevedia.
Turecko sa bráni tým, že nedovolí dodávky zbraní sýrskemu režimu, lebo ctí zbraňové embargo a aj pre obavy, že zbrane sa použijú v opakovaných prihraničných prestrelkách so Sýriou.
Putin zrušil návštevu
Riskuje však zhoršenie vzťahov s Moskvou. Turecké aj ruské médiá informovali, že ruský prezident Vladimir Putin zrušil návštevu Ankary naplánovanú na budúci týždeň. Kremeľ neuviedol dôvody zmeny prezidentovho programu.
Je však jasné, že je to súčasť moskovskej odpovede na tureckú akciu. Moskva dlhodobo kritizuje Západ aj arabské krajiny za to, že podporujú protivládnych rebelov v Sýrii aj výzbrojou.
Špekulácie, že ona zase vyzbrojuje Asadov režim, nie sú nové.
To všetko len zvyšuje výbušnosť celej situácie, ktorá je zlá hlavne od minulého týždňa, keď sýrske jednotky zabili päť civilistov v tureckom pohraničí.
Za Ankarou stojí NATO, na strane Sýrie sú Rusi. To len ukazuje na širší potenciál celého sporu.
Do toho sa ešte primiešali informácie, že Spojené štáty poslali do Jordánska 150-členný tím vojenských špecialistov. Okrem iného majú dohliadať na pohyby sýrskych zbraní hromadného ničenia.