Bern 14. júna (TASR) Švajčiarski vedci prišli na nový spôsob detekcie prítomnosti BSE a jej variantov v organizme. Za týmto nákladným výskumom stojí biotechnologický inštitút Serono SA. Prevratný objav by mal napomôcť skoršiemu objaveniu výskytu tzv. choroby šialených kráv v zvieracom organizme a mozgových ochorení u ľudí.
Nákazlivé ochorenie BSE, nazývané chorobou šialených kráv, a jej ľudský ekvivalent Creuzfeldt-Jakobovu chorobu majú na svedomí abnormálne mozgové proteíny prióny, ktoré spôsobujú degeneratívne zmeny mozgových tkanív, vedúce následne k smrti.
Švajčiarskemu tímu vedcov na čele s Claudiom Sotom sa podarilo umelo vypestovať mutované prióny v laboratórnych podmienkach. Pri správnej aplikácii v testoch umožňujú takto pozmenené proteíny detekciu choroby v podstatne skoršom štádiu.
Nová technológia má okrem iného za úlohu osvetliť správanie sa priónov v mozgu. Vedci zároveň dúfajú, že podobné testy by mohli v budúcnosti slúžiť pri prevencii proti ďalším chorobám mozgu spôsobených mutáciou proteínov - predovšetkým Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe.
V súčasnosti neexistujú testy pre zvieratá nakazené chorobou šialených kráv v počiatočných štádiách inkubácie. Švajčiarska metóda extrémne rýchlej replikácie abnormálnych priónov a ich použitia v detekčných prostriedkoch výrazne zvyšuje citlivosť bežných testov.
Znamená to nádej pri riešení tohto závažného problému, ktorý momentálne otriasa nielen Európou. Ženevský farmaceutický inštitút si chce túto technológiu nechať patentovať a ďalej ju vyvíjať.