Rekordný skok z okraja vesmíru zmaril vietor

Felix opustil kabínu, dnes nepoletí. Balón hore nepustil vietor. Ďalší pokus by mal byť v stredu.

Felix Baumgartner už v lete počas testov skočil z výšky 29 kilometrov.(Zdroj: SITA/AP)

Vietor sa opäť zdvihol a Rakúšan vystúpil z kabíny. Dnes sa pokus o voľný pád rýchlejší ako zvuk nepodaril.

21:42 Prenos sa pre dnešný deň končí. Podľa posledných informácií sa Baumgartner a jeho tím pokúsia o ďalší zoskok v stredu.

20:29 Nie je ešte jasné, kedy sa o rekordný skok pokúsi tím Felixa Baumgartnera znova. Meteorológovia predtým hovorili, že by to mohlo byť vo štvrtok.

Ako píše reportér Daily Telegraph Nick Allen, už to bude s druhým, rezervným balónom. Ten, ktorý chceli dostať do výšky 37 kilometrov dnes, sa už nemôže znova použiť. Stojí podľa reportéra 250-tisíc dolárov. "Nie je to najdrahší poryv vetra v histórii?" pýta sa Nick Allen.

19:54 Kabínu opäť zvesili na zem. Stránka projektu už oznámila, že misiu na dnes prerušili.

Nebol to veľmi vydarený deň v Roswelli, Novom Mexiku. Najskôr odložili štart o päť hodín, pretože vietor vo výške asi 200 metrov, kam mal siahať balón pri štarte, bol príliš silný. Nesmie fúkať viac ako tri metre za sekundu, teda fakticky iba slabý vánok.

Keď vietor ustal, chystali sa na štart. Felix sa navliekol do skafandra a nastúpil do kabíny, ktorú žeriav zdvihol. Začali fúkať balón héliom. No vietor sa opäť vrátil a misiu prerušili.

19:47 Vietor asi dnes štart nakoniec predsa len nedovolí. Vyzerá to, že sa opäť zdvihol a Felixa začínajú vyslobodzovať z kabíny. Jeho tvár prezrádza hlboké sklamane. Štyridsaťtriročný Rakúšan má už dole helmu.

19:42 Felix možno pripravený je, ale balón rozhodne tak nevyzerá. Vietor sa s ním nebezpečne pohráva.

19:36 "Som zapásaný v kabíne a pripravený ísť," povedal Felix Baumgartner svojmu idolu Joeovi Kittingerovi do slúchadiel podľa twitteru misie. Začalo sa vysielanie štartu. Po piatich hodinách čakania sa konečne niečo deje aj na videu.

19:32 Fotografia Felixa v skafandri, ako nastupuje do kabíny (zdroj: Red Bull Stratos):

19:11 Tak tím okolo Baumgartnera sa neponáhľa a už je jasné, že ani vzlet balónu o 19:15, ako to stále uvádza oficiálna stránka projektu, nestihnú. Počasie sa však zlepšilo a mali by sme sa dočkať.

19:06 Felix Baumgartner je už v kabíne. Začína sa s nafukovaním balónu, píše na twitteri Red Bull Stratos tím.

18:56 Felix bude mať pri zoskoku k dispozícii tri padáky. Prvý, stabilizačný klzák, sa vypustí, ak pri skoku začne Rakúšan nekontrolovateľne rotovať - automaticky ak Felix bude v stave tiaže 3,5 G po dobu šesť sekúnd.

Hlavný padák by si Felix mal otvoriť vo výške 1500 metrov nad Zemou. Vtedy by mal už vďaka brzdeniu atmosféry letieť „len“ okolo 250 kilometrov za hodinu.

Ak sa niečo stane, istí ho rezervný padák. Ten by sa mal automaticky otvoriť, ak by padal prirýchlo (126 kilometrov za hodinu) vo výške 610 metrov. Ak všetko pôjde podľa plánu, Felixovi bude stačiť jeden padák.

18:28 Red Bull upresnil štart balóna na 19:15 stredoeurópskeho času. Cesta hore trvá tak dva a pol až tri hodiny.

17:39 Stránka misie potvrdzuje, že poveternostné podmienky sa zlepšili. Felix Baumgartner je už pripravený vo svojom skafandri. Vypúšťanie balóna by mali začať vysielať o 19:00 stredoeurópskeho času.

17:27 Misia zverejnila detaily, ktoré dávajú nádej, že Felix dnes predsa len skočí. Zlepšili sa poveternostné podmienky a balón začali pripravovať na štart. Príprava bude trvať hodinu, ďalšiu hodinu bude treba na nafúkanie balóna héliom.

Nič ešte nie je isté a čaká sa na ďalšiu predpoveď počasia. Ale fakt, že tím pripravuje balón, je pozitívny znak.

17:08 Žeby sa to predsa len dnes podarilo? Nové Mexiko hlási, že misia pokračuje a začali pripravovať balón. Aktuálne informácie sa očakávajú o 17:30 stredoeurópskeho času.

16:36 Či už odštartuje dnes alebo vo štvrtok, jedna z kľúčových otázok je, či bude Felix padať rýchlejšie ako rýchlosť zvuku. Rýchlosť, akou sa pohybuje zvuk, pritom záleží od okolitého prostredia a nie je všade rovnaká.

Pri hladine mora a pri teplote 0 stupňov Celzia je to podľa encyklopédie Britannica 1192 kilometrov za hodinu. Túto hranicu zrejme nepresiahne, misia hovorí, že by mal padať najrýchlejšie 1110 kilometrov za hodinu.

Vo vyšších výškach sa zvuk pohybuje pomalšie, okolo 25 kilometrov nad povrchom menej ako 300 metrov za sekundu (1080 kilometrov za hodinu). Vtedy by mohol Rakúšan padať rýchlejšie. Rýchlosť 1110 kilometrov za hodinu by mal dosiahnuť 40 sekúnd od času, kedy vyskočí.

Ak to Felix dokáže, bude to pre vedcov príležitosť zistiť, aký má nadzvuková rýchlosť vplyv na organizmus človeka. Rovnako, čo sa stane, ak sa dostane späť do podzvukovej rýchlosti a ako na neho zapôsobí sonický tresk – tlaková vlna, ktorá sa vytvorí, keď prelomí rýchlosť zvuku.

Ako píše BBC boli už prípady pilotov, ktorí sa katapultovali v nadzvukovej rýchlosti. Ale detailné údaje o vplyve na človeka budú mať vedci prvýkrát až teraz.

16:19 Okrem vetra majú v Novom Mexiku problémy aj s GPS zariadením. Informoval o tom pre zahraničné médiá meteorológ misie Don Day.

Ak by sa zoskok dnes nakoniec nekonal, pravdepodobne by ho odložili najskôr až na štvrtok, dodal. Pripomíname, že štart bol pôvodne plánovaný už na včera, no odložili ho.

15:59 Viditeľnosť dobrá, oblačnosť takmer žiadna. Balónu však robí problém vietor vo výške 210 až 240 metrov.

Čím je väčší balón, tým musí byť vietor pokojnejší, a ako sme spomínali, balón, ktorý má vyniesť Felixa do 37 kilometrov, je obrovský. Silný náraz vetra pri štarte by ho mohol roztrhnúť, mohol by tiež podľa stránky misie prevrátiť žeriav, ktorý mu pomáha pri štarte.

Silu vetra budú sledovať počas celého jeho vzostupu – najväčšie turbulencie čakajú Felixa v kapsule na začiatku stratosféry.

15:50 Ak by vypustili balón v najskoršom možnom čase 19:30, Felixovi bude trvať najmenej dva a pol hodiny, kým dosiahne požadovanú výšku. Skákať by tak mohol po 22:00 stredoeurópskeho času. Dopadne približne za ďalších 15 minút.

15:35 A opäť ďalší odklad. Podľa aktuálnych správ z Nového Mexika sa vypustenie balóna odkladá o pár hodín. Najskorší možný čas štartu je teraz o 19:30 večer stredoeurópskeho času. Najbližšie budú aktualizovať situáciu o dve hodiny.

15:21 Stránka misie udáva, že v Novom Mexiku je jasno a na zemi je rýchlosť vetra v poriadku - 1,3 metra za sekundu, čo je jemný vánok. Vyzerá to, že problém robí vietor vo vyšších miestach, okolo 200 metrov. Až tak vysoko siaha balón naplnený héliom.

15:07 Opäť zlé správy z Nového Mexika. Najskorší možný štart oddialili o ďalšiu hodinu, na 16:30 stredoeurópskeho času. Podľa pôvodného plánu potom budú mať iba polhodinové okno na vypustenie balóna, inak asi pokus odložia na iný deň.

15:00 Američan Joseph Kittinger neskôr spomínal na zvláštny pocit po skoku z balónu. Nemal pocit, že by padal, skôr ako keby sa vznášal vo vesmíre.

V stratosfére už takmer nie je žiaden vzduch, o ktorý by sa trel, a nemal ani žiaden predmet, na ktorom by videl svoju rýchlosť. Len balón nad ním vyzeral akoby ho raketa vystrelila do vesmíru. Tento pocit sa, samozrejme, zmenil, keď sa dostal do nižšej atmosféry.

Podobné pocity by dnes mohol zažiť aj Rakúšan Felix Baumgartner. Dúfajme, že sa mu to podarí. Najskorší možný štart je zatiaľ odložený na 15:30 stredoeurópskeho času.

14:54 Keď sme pri Josephovi Kittingerovi, ktorého rekord sa dnes možno prekoná, pripomeňme si jeho let. To, čo dokázal pred 52 rokmi, v čase, keď Jurij Gagarin sa len chystal na prvú cestu človeka do vesmíru, vzbudzuje obdiv aj v súčasnosti.

Počas skoku z 31,3 kilometra padal voľným pádom štyri a pol minúty a dosiahol rýchlosť 988 kilometrov za hodinu, teda tesne pod rýchlosťou zvuku.

Jeho ochranný skafander pochopiteľne nebol taký bezpečný, ako má dnes Felix Baugartner. Počas výstupu sa Kittingerovi natrhla jedna rukavica a pod tlakom mu ruka napuchla až na dvojnásobnú veľkosť.

Tu je časť dokumentu o jeho skoku:

14:45 Balón je vyrobený z polyetylénu, ktorého hrúbka je len 0,02 milimetra, čo je desaťkrát menej zhruba ako mikroténové vrecko. Aj preto desať ľudí, ktorí balón pripravujú na štart, musia mať špeciálne oblečenie, ktoré neobsahuje nič, čím by ho mohli prepichnúť alebo inak poškodiť.

Celkovo má napustený balón objem 850­-tisíc kubických metrov. Pre porovnanie, je to asi ako budova s rozmermi 85 x 100 x 100 metrov. Je desať krát objemnejší ako balón, v ktorom vystúpil do výšky 31 kilometrov v roku 1960 súčasný rekordér americký pilot Joseph Kittinger

14:32 Prípravy na štart začali osem hodín pred štartom. Balón, ktorý ponesie Felixa do rekordných výšok, je obrovský.

Ak sa plno naplní héliom, má byť veľký ako 55-poschodová budova. Od spodku kapsule po vrch meria nafúknutý balón 211 metrov. Héliom sa naplní tak za hodinu.

14:21 Vo výške 200 metrov je momentálne príliš silný vietor. Čaká sa, či sa upokojí.

Aby Felix dnes vôbec vyletel do požadovanej výšky, potrebuje takmer ideálne počasie. Rýchlosť vetra by nemala byť niekoľko desiatok až stoviek metrov od Zeme viac ako 3,2 kilometra za hodinu. Štart tiež nepovolia, ak bude viac ako polovičná oblačnosť a horizontálna viditeľnosť menšia ako 5 kilometrov.

"Skorá jeseň v Novom Mexiku je jedno z najlepších období roka pre vypustenie stratosférických balónov," povedal pre stránku projektu meteorológ misie Don Day.

14:07 Štart balóna s Felixom sa mierne posunul. Pokúsia sa o neho najskôr o 7:30 ráno miestneho času, teda o pol štvrtej stredoeurópskeho.

13:40 Vítame vás pri prenose z pokusu o skok voľným pádom z výšky 36,6 kilometrov nad Zemou. Rakúšan Felix Baumgartner sa pri ňom pokúsi ako prvý človek na svete prekonať rýchlosť zvuku bez pomoci stroja.

Vypustenie balóna s Felixom v americkom štáte Nové Mexiko by sa malo uskutočniť medzi pol treťou až piatou hodinou stredoeurópskeho času. Sme.sk má exkluzívne práva na vysielanie tohto prenosu a budeme s vami až po jeho pristátie na Zemi.

Ak sa Felixovi vydarí skok, vytvorí hneď štyri rekordy:

 • výškový rekord voľného pádu,
 • najvyššiu rýchlosť (asi 1100 kilometrov za hodinu),
 • trvanie voľného pádu,
 • výška, ktorú dosiahne balón s posádkou.

Balón so špeciálnou kapsulou vynesie Felixa do výšky 36,6 kilometrov. Celkovo by výstup balóna mal trvať dve a pol až dve a trištvrte hodiny.

Doteraz drží rekord vo voľnom páde americký pilot Joseph Kittinger. Ten už v roku 1960 skočil z výšky 31 kilometrov a dosiahol rýchlosť 988 kilometrov za hodinu. Joseph Kittinger je aj súčasťou Felixovej misie - bude jediným hlasom na zemi, s ktorým bude môcť Rakúšan v balóne komunikovať.

"Keď som bol mladý skokan, Joe Kittinger bol môj hrdina. Je najvyšší a najrýchlejší skydiver, je to pojem," povedal pre BBC Baumgartner.

Rakúšan má 43 rokov a má za sebou už niekoľko pozoruhodných zoskokov. Ako prvý vôbec preplachtil na špeciálnom klzáku Lamanšský prieliv. Takisto skočil z veže Petronas Towers v Kuala Lumpur, Malajzii, trúfol si aj na donedávna najvyššiu budovu sveta v Taipei 110 na Taiwane.

Ako však ohlásil, po dnešnom dobrodružstve chce odísť do dôchodku. Verme, že si ho užije v zdraví.

Zatiaľ si môžete pozrieť vo vizualizácii, ako asi bude vyzerať zoskok:

felixoprava.jpg

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 6. Inteligencia vo všetkom
 7. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 8. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 9. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie
 1. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 3. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 4. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 7. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 10. Pôžička, ktorá odmeňuje? Nie, nepomýlili sme sa
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 22 254
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 9 217
 3. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 8 635
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 390
 5. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 4 033
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 007
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 904
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 796
 9. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 614
 10. Inteligencia vo všetkom 1 553

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Až teraz sa začína boj o Európu. Le Penová sa na Macrona teší

Macron vidí Francúzsko ako krajinu, ktorá má všetko. Le Penová program stavia na kritike.

SVET

Francúzi dovolili, podľa odhadov postupujú Macron a Le Penová (minúta po minúte)

Le Penová označila postup za historický výsledok.

KOMENTÁRE

Voľby vo Francúzsku. Čo vlastne prospeje ľuďom?

Napäté voľby zakrývali podstatnejšiu tému.

SVET

Macron k politike pristupuje ako k startupu (profil)

Emmanuel Macron bol bankárom aj ministrom hospodárstva.

Neprehliadnite tiež

Až teraz sa začína boj o Európu. Le Penová sa na Macrona teší

Macron vidí Francúzsko ako krajinu, ktorá má všetko. Le Penová program stavia na kritike.

Talianska prokuratúra preveruje možnú spoluprácu mimovládok s prevádzačmi

Prokurátor má dôkazy o priamych kontaktoch medzi organizáciami a prevádzačmi v Líbyi.

V Nemecku si pripomenuli oslobodenie dvoch nacistických táborov

Do koncentračného tábora Bergen-Belsen deportovali aj Annu Frankovú.

Tisíce ľudí v Berlíne demonštrovali za jednotnú Európu

Demonštranti na berlínskom námestí Gendarmenmarkt mávali únijnými vlajkami.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop