Posledným laureátom ceny Martina Luthera sa stala redakcia a šéfredaktor ruského denníka Novaja gazeta.
LIPSKO. Predstavitelia nemeckej evanjelickej cirkvi sa ohradili proti návrhu udeliť členkám ruskej punkovej skupiny Pussy Riot cenu nazvanú po cirkevnom reformátorovi Martinovi Lutherovi.
Známy nemecký teológ Fridrich Schorlemmer uviedol, že takéto rozhodnutie by bolo "katastrofickým signálom".
Ako sa uvádza v pondelkovom vydaní denníka Leipziger Volkszeitung, mená členiek skupiny figurujú medzi laureátmi ceny, ktorú udeľuje mesto Wittenberg.
Schorlemmer v rozhovore pre lipský denník uznal, že punkerky mali právo na protestnú akciu proti prezidentovi Vladimirovi Putinovi i proti tesným kontaktom štátu a cirkvi, ale na provokáciu si vybrali nevhodné miesto.
Splnomocnenec evanjelickej cirkvi pre záležitosti reformácie a dialóg s inými náboženstvami Siegfried Kasparik vyslovil obavu, že plánmi vyznamenať členky Pussy Riot sa mesto Wittenberg stáva terčom posmechu.
Posledným laureátom ceny Martina Luthera sa stala redakcia ruského denníka Novaja gazeta a jej šéfredaktor Dmitrj Muratov.
Členky skupiny Pussy Riot odsúdili v auguste na dva roky väzenia za výtržníctvo motivované náboženskou nenávisťou, ktorého sa dopustili, keď v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa predviedli "punkovú modlitbu" proti prezidentovi Putinovi.
Wittenberg sa stal po príchode Martina Luthera v roku 1508 a uverejnením jeho 95 téz v roku 1517 kolískou reformácie a evanjelickej teológie. V miestnom zámockom kostole je Luther aj pochovaný.