Viedeň 8. septembra (TASR) - Mocenský boj v Slobodnej strane Rakúska (FPÖ) dnes večer vyústil do rezignácie predsedníčky a vicekancelárky Susanne Riessovej-Passerovej, ministra financií Karla-Heinza Grassera a predsedu poslaneckého klubu FPÖ Petra Westenthalera. Koaličná vláda s Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP), ktorá vznikla vo februári 2000, sa ocitla v hlbokej kríze. Prinášame chronológiu vývoja situácie od začiatku sporov v FPÖ:
- 14. augusta: Vedenie FPÖ sa dohodlo na odložení daňovej reformy, ktorá by zvýhodnila ľudí s nižšími príjmami. Týmto krokom sa malo financovať odstraňovanie následkov augustových ničivých povodní. Rozhodnutie kritizoval korutánsky premiér a dlhoročný šéf FPÖ Jörg Haider.
- 18. augusta: Susanne Riessová-Passerová obhajovala odloženie reformy poukázaním na spoluzodpovednosť vlády.
- 22. augusta: Haider prvýkrát hovorí o mimoriadnom zjazde, ktorý by v spore záväzne rozhodol. Riessová-Passerová o dva dni neskôr oznámila, že v prípade konania takéhoto zjazdu podá demisiu.
- 26. augusta: Haider žiada vypísať referendum. Šéfka FPÖ považuje za zmysluplnejšie záväzné ľudové hlasovanie.
- 30. augusta: Deň po stretnutí s vedením FPÖ Haider vyhlásil, že definitívne odchádza z politiky na spolkovej úrovni a že strana sa vydala "nesprávnou cestou".
- 5. septembra: Haider tvrdí, že s kancelárom Wolfgangom Schüsselom sa dohodol na daňových úľavách pre finančne slabšie vrstvy obyvateľstva. Vicekancelárka i Schüssel takúto dohodu popreli. Haider zvolal svojich prívržencov na 7. septembra do Knittelfeldu.
- 6. septembra: Riessová-Passerová sa stretla s prezidentom Thomasom Klestilom.
- 7. septembra: Asi 400 funkcionárov FPÖ nesúhlasilo na rokovaní v Knittelfelde s požiadavkou Riessovej-Passerovej, aby sa mimoriadny zjazd strany nekonal.
- 8. septembra: Vedenie FPÖ hľadá na zasadaní vo Viedni východisko z krízy. Novinári spočiatku nedostávajú žiadne informácie. Večer oznamujú Riessová-Passerová a Grasser, že odchádzajú z vlády. Vicekancelárka stála na čele FPÖ 861 dní.
3 hy