ANKARA, BRATISLAVA. Turecko nebude váhať so začatím vojny, ak ho vyprovokujú. Turecký premiér Recep Tayip Erdogan to povedal v piatok a hneď na druhý deň už znovu dopadli na turecké územie strely zo Sýrie.
Podľa svetových agentúr mohlo ísť o streľbu sýrskej armády na rebelov neďaleko hraníc.
Akoby sme žili vo vojne Od minulej stredy, keď ostreľovanie zo Sýrie zabilo v pohraničnom tureckom meste Akcakale päť ľudí, je napätie na tureckosýrskych hraniciach obrovské.
Miestni v Akcakale už teraz rozprávajú akoby občianska vojna v Sýrii po 18 mesiacoch prekročila hranice a zmenila sa na regionálny konflikt.
Mesto je plné tankov, vojakov a policajtov. Obchody síce podľa reportéra Wall Street Journal v Akcakale stále fungujú, miestni sú však veľmi nervózni.
„Boli sme celkom v bezpečí, ale to už neplatí,“ povedal starosta mesta Abdulhakím Ajhan pre americký denník. „Nie sme vo vojne, ale cítime sa, akoby sme boli,“ dodal.
Podobne to vidí aj mladý farmár Ibrahim Çiftçi. „Naša psychika je zlomená, žijeme v strachu,“ citoval ho nemecký týždenník Spiegel.
Vstup tureckej armády do Sýrie môže narobiť viac škôd než osohu, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
NATO nechce druhú Líbyu Väčšina v meste schvaľuje odvetné útoky, ktoré začala turecká armáda na sýrske územie. V parlamente zase poslanci autorizovali tureckej armáde operácie na sýrskom území.
Aj keď vládni predstavitelia hovoria, že to neznamená, že majú mandát na rozbehnutie vojny, spojenci Turecka v NATO naliehajú na Ankaru, aby sa krotila.
Ako napísala agentúra Reuters, západní diplomati majú minimálnu chuť na ofenzívu podobnej tej, ktorá vlani predchádzala pádu Muammara Kaddáfího.
NATO vtedy vyhlásilo bezletovú zónu nad Líbyou a potom aj ostreľovala pozície Kaddáfího vojakov.
Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and news about the economy