VATIKÁN, BRATISLAVA. Bývalý pápežov komorník Paolo Gabriele si záverečný deň procesu proti svojej osobe vypočul bez emócií. Až na konci si reportéri, ktorých Vatikán pustil na pojednávanie, všimli jeho úsmev. Človek, ktorý mal svojho času najbližšie k pápežovi a neskôr priznal, že jeho dôveru sklamal, si v sobotu vydýchol.
V ostro sledovanom procese ho síce uznali za vinného z krádeže citlivých dokumentov a korešpondencie pápeža, odsúdili ho na osemnásť mesiacov, ale od pápeža podľa jeho hovorcu dostane milosť. Kým sa tak stane, bude v domácom väzení.
Nie som zlodej
Gabriele (46) odmietol, že by bol zlodej. Vyše tisíc listín podľa vlastných slov skopíroval a potom posunul talianskemu novinárovi pre lásku ku katolíckej cirkvi. Chcel tak upozorniť na korupciu v jej sídle.
Obžaloba žiadala trojročný trest, sudca bol miernejší, pretože „Gabriele predtým nespáchal trestný čin a tiež priznal, že zradil dôveru Svätého Otca“.
Nezodpovedané otázky
Podľa britského denníka Daily Telegraph sa síce proces skončil s tým, že to urobil „len komorník“, pozadie kauzy VatiLeaks ale mohlo byť oveľa komplikovanejšie. Nasvedčoval tomu veľmi rýchly proces (štyri ranné zasadania). Vatikán sa tak vyhol rozpitvávaniu dokumentov, z ktorých niektoré sám pápež označil nemeckým „zničiť“.
K pochybostiam sa pridali aj talianske noviny, ktoré síce ocenili vatikánsky pokus o transparentnosť, ale dodali, že príliš veľa otázok zostalo nezodpovedaných.