FAIRFAX, VIRGINIA. Pred aulou Univerzity Georgea Masona vo Fairfaxe vo Virgínii sa vinie rad akoby bez konca. Asi dve tisícky ľudí si prišli vypočuť predvolebnú kampaň Baracka Obamu.
Dlhé čakanie na bezpečnostnú kontrolu si spríjemňujú popíjaním rannej kávy, browsovaním na mobiloch a debatami so susedmi.
„Nebola som si istá, či sa mi bude chcieť cestovať,“ hovorí Jannice, 32-ročná Afroameričanka, pomedzi pokriky na svoje dve malé dcéry, ktoré práve prebehli za policajnú pásku oddeľujúcu cestu od chodníka.
„To, že ho sem prídem podporiť, som sa rozhodla hneď po tom debakli v debate s Romneym. Veľmi to pokašľal, ale on to vie sám najlepšie. V tej druhej bude isto tvrdší.“
Dvaja Romnyovia
Ťažko odhadnúť, koľko zavážili rady stratégov a koľko jeho vlastná sebareflexia, ale prezident začal zostra už vo Fairfaxe.
„Viete, že som sa stretol so svojím nabudeným náprotivkom, ktorý tvrdil, že je Mitt Romney. Lenže to nemohol byť Mitt Romney, pretože skutočný Mitt Romney od začiatku roku pobehuje po tejto krajine a sľubuje boháčom daňové škrty v objeme päť biliónov dolárov. Chlapík, čo bol so mnou na javisku predminulú noc, tvrdil, že o ničom takom nevie,“ obvinil Obama republikánskeho kandidáta z klamstva a až do konca pokračoval v narážkach, ktoré Romneyho vykresľovali ako prelietavého politika, ktorý ešte minule tvrdil niečo úplne iné ako dnes.
Stratil tempo
„Keby bol posledné roky lepšie trénoval, mohol (prezident) rovnako svižne reagovať nielen pred davom svojich prívržencov, ale priamo zoči-voči Romneymu,“ zhodli sa viacerí domáci novinári pri fajčení cigarety pred aulou.
Sarkastická poznámka smerovala k prezidentovej averzii voči priamym konfrontáciám s nimi.
Doteraz sa na tlačové konferencie v Bielom dome odvážil 19-krát. Ronald Reagan ich už o takomto čase mal za sebou 26, George Bush 59, Bill Clinton 31. George Bush mladší síce len trinásť, ale ten zasa aspoň obľuboval krátke brífingy.
„Biely dom sa nazdával, že nájazdy na sociálne siete – tlačovky s YouTube, Twitterom a Facebookom – nahradia tradičnú prezidentskú komunikáciu. Prezidentove argumentačné schopnosti preto zakrnuli, zabudol na tradičnú slovnú prestrelku,“ myslí si Dana Milbank, komentátor Washington Post.
„Ak aj nakoniec Obama vyhrá, mal by si Denver zapamätať ako varovanie: keď sa vyhýba tvrdým otázkam, nerobí si tým žiadnu láskavosť.“
Šanca na reparát
Našťastie pre Obamu, debaty sú tri. Ak tú prvú sledovalo 67 miliónov Američanov, práve pre jej neočakávaný vývoj sa predpokladá, že záujem o tú ďalšiu na budúci utorok ešte zosilnie.
„Zaútočí v nej na Romneyho tirádu z videa o 47 percentách Američanov, aj odpor k zverejneniu minulých daňových priznaní,“ nádeja sa Dean Curtis, študent ekonómie na Univerzite Georgea Masona.
Kým úradujúci prezident neprestáva čeliť kritike za zbabrané vystupovanie v debate, Mitta Romneyho dobieha jej obsah.
Musí vysvetľovať svoje pochybné tvrdenia, že chce zvýšiť počty učiteľov, že nemá v pláne znižovať dane najmajetnejším Američanom aj že jeho daňové škrty by nezvýšili deficit.
Strata výhody
Mesiac pred voľbami sa prezidentská kampaň zdramatizovala.
Namiesto toho, aby si Obama zabetónoval pohodlný náskok v nerozhodnutých štátoch, svoju výhodu stratil.
Prieskumy po debate ukazujú na Romneyho vysoké zisky. Podľa priemeru prieskumu Real Clear Politics vedie Obama v Ohiu už len o tri percentá, na Floride a vo Virgínii sa Romney na prezidenta dokonca dotiahol.
Autor: Alena Taranová, spolupracovníčka SME zo Spojených štátov