Bývalý riaditeľ slovenskej tajnej služby akoby ani zo Slovenska nikdy neušiel. Má tu stále svoje zázemie. V ovládaní spoločnosti nie sú preňho prekážkou ani vymenení ľudia na dôležitejších stoličkách. Dôkazom toho je nielen zloženie členov Najvyššieho súdu, ktorí umožnili Ivanovi L. ako utečencovi pohodlné čakanie na súdne rozsudky na slobode, ale aj niektorí zamestnanci STV. Kým v rokoch 1995 až 1998 ovládal Lexa verejnoprávnu televíziu prostredníctvom Igora Kubiša, dnes tam má tiež výhody.
Redaktor Peter Vavro povolil minulý týždeň exriaditeľovi SIS pozrieť si zostrihaný rozhovor pre STV ešte predtým, ako bol odvysielaný. Ivan L., ktorý je obvinený zo spáchania viacerých trestných činov, sa tak ocitol priamo v strižni verejnoprávnej televízie. Prítomná strihačka dokonca tvrdila, že tam Lexa údajne robil do materiálu zásahy. Tento prístup pobúril väčšinu spravodajcov televíznych Novín.
„Bola to normálna dohoda,“ povedal SME Vavro. „Poskytol nám interview s podmienkou, že si to príde pozrieť.“ Išlo o rozhovor, ktorý mal ísť do bežného typu spravodajstva, akým sú Noviny plus. Vavro priznal, že nikdy predtým nemal nikto z interviewovaných takúto výhodu. „Ešte sme ale nerobili takýto rozhovor,“ tvrdil.
Nebola to pravda. Rozhovorov, z ktorých redaktor zostrihá do televízie len časť, robí každá televízia týždenne niekoľko. Vedenie STV si však zrejme uvedomilo závažnosť precedensu a rozhodlo sa v širšom tíme materiál posúdiť. Napriek tomu, že šéfka spravodajstva Viera Krúpová ho označila ako „veľmi zaujímavý“, ostatní spolu s ďalšími redaktormi s jeho odvysielaním nesúhlasili. Rozhovor sa neodvysielal, Lexa podal pred novinármi Vavrovi ruku a podľa kolegov vraj skonštatoval: „Cenzúra?!“
Nie, nešlo o žiadnu cenzúru. Vedenie Slovenskej televízie si v závažnom čase uvedomilo, komu nechce vyčleniť priestor na jeho možné klamstvá. Dalo tak po dlhom čase za pravdu aj vlastným redaktorom. Ľudia z topmanažmentu si možno uvedomili aj to, že pred voľbami by mohli stratiť ďalších spravodajcov. Alebo majú aj oni svoj prah morálky. Alebo si len jednoducho spomenuli na vlastný nesúhlas s politikou niekdajšieho vedenia STV.
Keď 23. novembra 1995 nahral redaktor televízie Tesařík reakciu Michala Kováča mladšieho na obvinenia Petra Krylova, svedkovia večer videli do budovy SIS vchádzať vtedajšieho moderátora Televíznych novín STV Igora Kubiša. Podľa niektorých zdrojov tam vtedy údajne niesol kazetu s Kováčovým rozhovorom na posúdenie.
Ivan Lexa sa zrejme vlastnej autocenzúry nikdy nezbaví. Vyberá redaktorov, ktorí s ním môžu a ktorí nemôžu robiť interview, vyberá okruhy otázok, ktoré môže a ktoré nemôže novinár položiť, vyberá fotografie, ktoré smú a ktoré nesmú byť použité. Autorizuje aj komentáre pri článkoch.
To, že šéfoval spravodajskej službe, v sebe nezaprie. To, že s ním boli ochotní spolupracovať iní, však neznamená, že by s ním mali spolupracovať všetci. Ide nielen o dva roky hľadanú a trestnými orgánmi obvinenú osobu.
DAŠA MATEJČÍKOVÁ